Carlos Gardel

17. února 2010 v 19:24 |  Světadíl americký
Carlos Gardel

Je známý jako el Zorzal Criollo (kreolský drozd) nebo el Pájaro cantante de Buenos Aires (Ptáček Zpěváček z Buenos Aires).

Carlos Gardel je v Argentině legendární postavou. Kariéra charismatického zpěváka narozeného ve Francii začíná spolu s rozvojem tanga - argentinské kulturní ikony zahrnující hudbu, písně a tanec lidí z předměstí Buenos Aires. Carlos Gardel se narodil 11. prosince 1890 v Toulouse ve Francii jako Charles Romuald Gardes, matka Berte Gardes (1865-1943), otec neznámý. Ve dvou letech s ním matka odjela do Argentiny. Gardel dělal vlastní muziku a dá se říct, že stvořil tangopíseň (jak ji známě dnes).

1917 - Mi noche triste (prodalo se 100 000 disků) a měl okamžitě úspěch v celé latinské Americe

Vyjel si na koncertní šňůru po Argentině, Uruguaji, Chile, Brazílii, Porto Ricu, Venezuele, Kolumbii a po několika velkých městech jako Paříž, Barcelona a New York. V prvních třech měsících návštěvy Paříže roku 1928 se prodalo 70 000 disků.

Za svůj krátký život nazpíval 770 skladeb, z toho 514 tango kousků. Jako interpret melancholických balad a tanga byl ve 20. a 30. letech velice populární, vystupoval v klubech, byl slyšet z rádií a hrál i v pár filmech.

Argentinská elita překonala svou averzi vůči nízkému původu tanga a jeho otevřené smyslnosti až když byl zpěvák přijatý a obdivovaný posluchači ve Francii a Španělsku. Gardelova závratná kariéra skončila 24. 6. 1935, když přišel o život při leteckém neštěstí v Medellínu (Kolumbie).

Přišly davy lidí, aby se s ním rozloučily. Pohřební průvod projížděl Kolumbíí, New Yorkem, Riem, Montevideem a nakonec za znění jeho tanga Silencio (Ticho) dorazil na místo jeho posledního odpočinku - na hřbitov Chacarita v Buenos Aires. Gardel se v momentě stal nesmrtelným a navždycky mladým; jeho pověst se proklamuje díky velice rozšířenému úsloví Gardel zpívá každým dnem líp.

70 let po jeho smrti oddaní následovníci udržují jeho legendu při životě: hrají denně jeho muziku, pokládají zapálenou cigaretu do ruky jeho soše na jeho pomníku a udržují těch pár jeho filmů v oběhu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama