Co je Volksmusik

16. února 2010 v 14:33 |  Hudba (ne)jen lidová

Jako Volksmusik se označuje tradiční hudba, která se často uchovává a předává bez písemného záznamu.

Je charakteristická pro určitý region a zahrnuje lidové písničky, instrumentální skladby a hudbu pro lidové tance. V současné všeobecné terminologii zahrnuje také lidový šlágr (volkstümlicher Schlager = hit, populární píseň) čili moderní hudbu pro zábavu s prvky tradiční lidové hudby (Unterhaltungsmusik).

Lidová píseň (Volkslied) vděčí za svůj název pánovi jménem Johann Gottfried Herder (1744 - 1803), který r. 1773 na základě rozvíjejícího se národního uvědomění označil nejdříve skotské a pak i německé skladby jako lidové písně. Pojem lidový tanec (Volkstanz) pochází teprve z 20. století jako protiklad ke společenskému tanci.

Pojmy Volksmusik a volkstümliche Musik (také volkstümlicher Schlager) jsou rozlišovány zvláště ze strany přiznivců pravé Volksmusik. Ti se distancují od šlágru, který odmítají jako komercializovanou "kolébavou" muziku (Schunkelmusik, vzniklo od slovesa schaukeln - pohupovat se, houpat se, kolébat se, klátit se). Média, producenti a přátelé lidového šlágru rozlišují tyto pojmy méně často a označují i tuto hudbu jako Volksmusik.

Pro akorátní rozlišení se pro komerční lidovou hudbu v médiích již několik let používá název Volxmusik, který výslovně označuje moderní směr vývoje lidové hudby a má vyloučit nebezpečí záměny s tradiční lidovou hudbou. Tato nová Volksmusik chce spojovat jazz, rock a floklor s tradiční hudbou alpských zemí.

Takže abyste tomu rozuměli:
Volkstümlichen Schlager produkují třeba Die Paldauer, Nockalm Quintett nebo Eva a Vašek. :-) Pravou - echt - Volksmusik byste slyšeli asi jedině v nějaké salaši na horské pastvině nebo ve vesnické hospodě, ale když nebudeme zbytečně genau a zimperlich, tak můžeme říci, že Volksmusik dělá Hansi Hinterseer, Vincent a Fernando nebo Kastelruther Spatzen.

 


Komentáře

1 JITKA JITKA | 19. února 2010 v 22:12 | Reagovat

ZDRAVÍM TOHO KDO ZALOŽIL TYTO STRÁNKY.
NA TENTO BLOG JSEM DOSTALA KONTAKT DNES A JSEM RÁDA ŽE TADY V ČECHÁCH JSOU LIDÉ KTERÝM JE BLÍZKÝ TENTO HUDEBNÍ ŽÁNR.
JE JICH TADY VELICE MÁLO.MÁM RADOST ŽE SE MOHU DOZVĚDĚT VĚCI O KTERÝCH VPODSTATĚ NIC NEVÍM.ČLÁNEK JE POUČNÝ.TAKOVÍ INFO HNED TAK NĚKDE NESEŽENU.JEDINĚ OD NĚKOHO KDO SE O TOHO ZAJÍMÁ.
ZATÍM NA VIDĚNOU JITKA

2 JITKA JITKA | 19. února 2010 v 22:14 | Reagovat

[1]: JITKA - OMLUVA ZA TU CHYBU.!!!!!!

3 M. M. | 20. února 2010 v 16:32 | Reagovat

[2]: Milá Jitko, nedělejte si starosti s nějakou chybou. Děkuji za komentář, jsem ráda, že se vám blog líbí.

4 antonie antonie | E-mail | 26. března 2010 v 21:02 | Reagovat

Ano máte to tady moc pěkné , moc ráda sem chodím a pročítám to křížem krážem.Moc děkuji  , že se tomu věnujete  a  fandím Vám.Jen tak dál.antonie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama