Die Klostertaler

16. února 2010 v 21:38 |  Rakousko

Skoro každý má u nás doma nějakou přezdívku, aby se v tom rodiče lépe vyznali a věděli, na koho se mají v sobotu večer v televizi těšit. Proto najdete v našem slovníku jména jako Ervín Kozorožec, Paprik, Máník, Kohouti nebo Maňásek. A jeho skupinu vám dnes představím.
Klostertal

"Klostertal v rakouském Vorarlbersku je poklidné místo na zemi. Bylo tomu tak vždycky. Tenkrát stejně jako dnes. Tenkrát platí v tomto případě pro rok 1960. Hospodářský zázrak přinesl do země blahobyt a 1. října přišel na svět chlapeček s příjmením Wolfahrt (pozn.: Wohl = dobro; Fahrt = cesta, jízda). Byl to Markus Wolfahrt a to, že v životě jel správným směrem dokazuje posledních 34 let." Tolik oficiální stránky.

V roce 1976 si chlapeček Markus řekl, že chce dělat pořádnou muziku, a tak ve vsi Klösterle am Arlberg se 700ti obyvateli vznikli Die jungen Klostertaler. Za ty tři desítky let prošli sáhodlouhým vývojem. Na začátku byla typická lidová hudba jen tak pro zábavu, udělat náladu a nějakou tu Gaudi (legraci; v Rakousku často používané slovo) s převleky a vtipy. O lidových veselicích se slavilo tak dlouho, až musel přijít doktor a dát je do pořádku (nojo, všude to vypadá stejně :-).

Poprvé vyhráli Grand Prix lidové hudby v r. 1993 (An a Wunder hob i g´laubt). V roce 2008 se jim to poštěstilo znovu s Heimat ist dort wo die Berge sind a stali se tak první skupinou v historii soutěže se dvěma vítězstvími GP na triku. Lidem se prostě líbí. Jejich texty jsou plné radosti a optimismu a jejich hudba je správně divoká.


V polovině srpna se řadu let konala Klostertaler Alpenparty. "Podle odhadů místních úřadů prošlo letos (r. 2009) maličkou obcí Klösterle během čtyř dnů na 40 000 turistů. Samotný koncert pak zhlédlo asi 20 000 diváků z půlky Evropy: z Rakouska, Německa, Švýcarska, Belgie, Holandska, Dánska, Itálie, Francie. Nejdelší cestu sem měl (již počtvrté za sebou) pár z Nového Zélandu. … Skoro celá vesnice a asi 500 dalších dobrovolníků z celého Klostertalu bylo po celý týden v nasazení, aby zajistili organizační stránku a umožnili hladký průběh celé akce." Tolik tisková zpráva. V srpnu 2010 se Alpenparty uskuteční naposledy. Bude to k 35. výročí skupiny Klostertaler, která letos končí. Já ale doufám, že se potom ještě v televizi objeví, alespoň ze záznamu. Naživo už asi ne, neboť 29.5. v Musikantenstadlu ohlásili své poslední televizní vystoupení.

Důvodů pro ukončení činnosti je prý vícero, ale hlavní dva jsou tyto:
1. V nejlepším se má přestat. (Velice obdivuju, že se takto rozhodli, ale bude mi po nich smutno.)
2. Klostertaler by se chtěli věnovat svým rodinám, což dost dobře nejde, když jste víc jak dvě třetiny roku mimo domov.

■ ■ ■

Markus Wolfahrt se narodil 1. října 1960 v Bregenz (hlavní město spolkové země Vorarlberg). V jedenácti už hrál na trumpetu v kapele ve vsi Wald am Arlberg. V šestnáci založil se svým bratrem Thomasem Mladé Klostertaler. Má prý sedm sourozenců. Chodil na gymnázium a na obchodní akademii. V rádiu Vorarlberg moderoval hudební vysílání a v současné době patří k jeho "vedlejšákům" vydávání časopisu Klostertaler Powermagazin, který vychází už desátým rokem.

Na začátku roku 2009 se Markus zranil při charitativních lyžařských závodech v Semmeringu a musel podstoupit operaci bérce v nemocnici v Bludenzu. Toto zranění ho stálo mimo jiné i účast v soutěži Dancing Stars. Pamatuju si, že v Zimní slavnosti u Floriana s ním tehdá dělali živý vstup z nemocnice. Rok před tím zase tančil u Carmen Nebelové vídeňský valčík a jak tak rotoval a rotoval, tak se stalo, že v tom přímém přenosu omdlel. Jinak můžeme ještě dodat, že Markus má rád červenou a modrou barvu, pivo, víno, čistou vodu a dělenou stravu.

Zdroje:
http://www.klostertaler-fanclub-steiermark.com/
http://de.wikipedia.org/wiki/Die_Klostertaler
http://zivotopis.osobnosti.cz/markus-wolfahrt.php

An a Wunder hob i g´laubt + Heimat ist dort wo die Berge sindHitmix (Elena, Alles OK, Die längste Nacht der Welt, Haleluja) + nějaké šaškárny Andy Borga (můžete to brát jako procvičení podmiňovacího způsobu přítomného i minulého + pár frází navíc, které se možná budou někdy hodit; navíc je mu tak krásně rozumět. Jó až já budu učit, tak si k tomu vezmu tohle video a donutím děcka přestat skučet, že němčinu neradi :-)Donnerwetter (tady musím poznamenat, že Donnerwetter podle slovníku znamená u sta hromů! :-)Elena + krásný záběr na Matterhorn (moje asociace: Matterhorn → Toblerone → mňamZde něco ze začátků, kde se ještě jmenovali Die Jungen Klostertaler: Die Oma fährt mit´m Moped - babička jede na mopedu za dědečkem na louku, jede ale moc rychle a zrovna potká policajty, kteří jí chtějí vzít Führerschein, no není to legrační...


Drei Tiroler mit dem Gummiboot

 


Komentáře

1 Dana Dana | 19. července 2010 v 17:45 | Reagovat

To je divné, že Klostertaler nemají žádný komentář, vždyť jsou skvělí a článek taky. Měla jsem to štěstí, že jsem je viděla naživo v říjnu ve Vídni. Jejich harmonikář, který umí hrát na vše možné i na dudy, udělá dobrou náladu, jen se objeví na podiu.Nejsou tak staří, jako třeba Flippers, třeba si jen odpočinou a zase se vrátí. Doufejme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama