Die Paldauer

17. února 2010 v 19:50 |  Rakousko

Skupina si vytvořila jméno podle vesnice, odkud pochází většina jejích členů, což není nic neobvyklého. Ves se jmenuje Paldau a nachází se v rakouské spolkové zemi Štýrsko, nedaleko hranic se Slovinskem. Dočetla jsem se, že vybrat z jejich repertoáru jednu písničku a označit ji za nejlepší by nebylo možné, neboť všechny jsou vynikající. Někomu by toto sdělení mohlo připadat úsměvné, ale mně se taky všechny líbí; takže až pojedu do Grazu, na Dachstein nebo někam do štýrských lázní, jediné, co si budu přehrávat na své obstarožní empétrojce, budou Die Paldauer. Semino Rossi s nimi před pár lety nazpíval kousek nazvaný Meine Sonne bist du, což se taky nesmírně dobře poslouchá.

Harry, Tony, Didi, Franz, Erwin a Renato
Harry, Tony, Didi, Franz, Erwin a Renato

1968 - bratři (nejspíš nevlastní) Franz Griesbacher a Erwin Pfundner založili skupinu společně s kámošema ze školy a s klukama ze sousedství (bylo jich 5). Vystupovali na různých akcích ve vsi a v okolí.

1972 - od 13. ledna je skupina oficiélně registrována na finančáku pod názvem Die Paldauer

1974 - Díky tomu, že tehdejší rakouský mimistr obrany Lüttgendorf vlastnil ve vsi Paldau barák a nejspíš si oblíbil jejich hudbu, mohli kluci strávit vojnu v nedalekém Feldbachu. Ministr jim taky zařídil ubytování na jedné cimře, aby ve svém volném čase mohli co možná nejvíc zkoušet.

Po roce 75, kdy se kluci vyučili, dovolili jim rodiče, aby si vydělávali na chleba jako profesionální hudebníci. Do roku 83 vystupovali ve všelijakých tanečních lokálech, první CD nahráli v jakémsi sklepním studiu a první televizní výstup se udál v roce 84. Všeobecně známými se stali o dvě léta později a od té doby jsou na tom čím dál líp.

Osazenstvo skupiny se značně pozměnilo, stejní zůstávají jen bratři Franz (buší do bubnů) a Erwin (hraje na saxofon); dále jsou tu v současné době zpěváci - krasavec Renato a divoký Didi; kytarista Tony s dost zvláštní vizáží a nejnovější kousek z roku 2004, roztomilý trumpetista Harry. Pro své fanoušky pořádají, jako mnoho ostatních, velká Open-Air a plavby po móři. Jeli byste s nimi?

Nyní následuje několik trháků od skupiny Paldauer, které rozhodně musíte znát, pokud nechcete být na poli rakouského šlágru úplnými negramoty. :-) Düsseldorfer Girl - Eine rote Rose - Tanz mit mir Corinna - Amore romantica 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama