Selena

17. února 2010 v 17:53 |  Světadíl americký

Přišla na svět jako nejmladší dítě do rodiny mexických Američanů 16. 4. 1971 v Lake Jackson v Texasu. Bratrovi Abrahamovi bylo už osm a sestře Suzette čtyři. Odešla v době největší slávy v roce 1995 jako The Queen of Tejano. (Tejano je směs country, polky a tradiční mexické hudby.)

V šesti letech už zpívala anglicky i španělsky, ale španělština jí ještě moc nešla. Bylo jí devět, když otec Abraham Quintanilla koupil děckám nástroje a donutil je hrát - tak to alespoň vypráví film z roku 1997. Potom si rodiče otevřeli stylovou restauraci Papa Gayos, protože podle otce Abrahama "Gringové milují mexické jídlo." Děti si stouply na pódium a bavily hosty. Vystupovaly jako Selena y Los Dinos, kteréžto jméno odráželo otcovu hudební minulost z 50. a 60. let, kdy byl součástí grupy Los Dinos.

Restaurace ale za chvíli zbankrotovala, a tak otec sbalil rodinu a v roce 1984 se přestěhovali do města jménem Corpus Christi. Následující léta byla všelijaká, což odráží Abrahamův výrok "Nikdo neví, jak je těžké být mexický Američan."

V roce 1992 bylo vydáno album Entre a mi mundo, které obsahovalo jeden ze Seleniných největších hitů Como la flor (Jako květina). Ve stejném roce se také vdala za kytaristu Chrise Pereze. Rok 1993 jí přinesl cenu Grammy za nejlepší mexicko-americké album s názvem Selena Live. Začala také navrhovat a vyrábět vlastní oblečení a otevřela dva butiky. Další úspěšné album neslo název Amor Prohibido (Zakázaná láska).

26. února 1995 se v Houstonu konal velký koncert, kde Selena a Los Dinos vystupovali před šedesáti pěti tisícovým publikem. O měsíc později, 31. března tolik oblíbená zpěvačka zemřela. Byla zastřelana prezidentkou svého fanclubu Yolandou Saldivar. V roce 1997 vznikl film Selena s Jennifer Lopéz v hlavní roli.

7. dubna 2005 se v Houstonu konal vzpomínkový koncert Selena vive (Selena žije), kde vystoupilo mnoho hvězd latinskoamerického hudebního nebe, mezi jinými i Gloria Estefan nebo Thalía.


Více na http://www.selenaforever.com/


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama