Caminito

19. března 2010 v 14:05 |  Trocha zeměpisu a kulturního dědictví

Přístavní čtvrť La Boca v Buenos Aires vděčí za svůj název tomu, že právě v tomto místě říčka Riachuelo ústí do Río de la Plata. Až do konce 18. století byly oba břehy řeky svědky neustálého přesunu námořníků a obchodníků. Typický charakter však dali této čtvrti italští přistěhovalci, kteří zde později tvořili více než polovinu obyvatel. Jejich charakteristiská obydlí pokrytá barevnými žlábkovanými plechy, postavená těsně u sebe tvořila dohromady celé conventillos (v překladu doslova baráky).

Přistěhovalci z Evropy (kromě Italů také Španělé, Francouzi, Němci, Rusové, …) se ve volných chvílích bavili tancem, přičemž zde v Buenos Aires "v obrovském vroucím kotli s koncentrací mnoha ras a národů" vzniklo za přispění prvků ze všech možných národních tanců tango. Není to však argentinský národní tanec, jak se mnozí domnívají, ale jakési kulturní vyjádření oblasti Río de la Plata, která zahrnuje města Buenos Aires, Rosario a Montevideo.

Caminito (v překladu cestička) je jednou z nejznámějších tango-písní a právě ona dala jméno té krásné uličce při ulici Avenida Pedro de Mendoza ve čtvrti La Boca. Došlo k tomu takto:

Argentinský malíř Benito Quinquela Martín, který zde žil, zasvětil celé své dílo i svůj život tomu, aby zachytil a udržel tuto čtvrť v celé její kráse. Daroval obci pozemky, kde nechal vystavět muzeum a školu Pedra Mendozy (zakladatel města v roce 1536), jejíž prostory vyzdobil svými obrázky z přístavu. Stejná témata použil i na výzdobu divadla Teatro de la Ribera, které opět sám založil. A byl to právě mecenáš Benito Martín, který pojmenoval uličku Caminito na na počest známého tanga.


Tato ulička je ukázkou celé čtvrti a je to povinná zastávka každého turisty. Mnoho umělců a řemeslníků zde nabízí své výrobky a návštěvník se může nechat vyfotit s tanečníky tanga. V restauracích se podávají těstoviny a plody moře.


Když zaštracháme v minulosti, zjistíme, že kdysi tudy vedly koleje určené pro dopravu nákladů do přístavu. V roce 1920 se přestaly používat a cesta zůstala opuštěná. O tři léta později se uličkou vracel domů skladatel Juan de Dios Filiberto. Zachvátily jej nostalgické vzpomínky (na jedno ráno roku 1904, kdy šel tudy do práce a z jednoho okna vyhlédla krásná dívka) a on pak napsal první takty písně.

Text potom napsal jistý Gabino Coria Peňaloza, který ve svých verších lká nad ztrátou své milé Maríi. Její rodiče vztahu nepřáli a odstěhovali dceru z města. Slova písničky se vztahují k jedné venkovské cestičce poblíž městečka Olta v provincii La Rioja, kde se Gabino a María scházeli. Nikoho asi nepřekvapí, že oba umělci se seznámili prostřednictvím dobrého ducha čtvrti La Boca Benita Martína.

Tango Caminito poprvé nazpíval v roce 1926 legendární Carlos Gardel. Dalšími umělci, kteří se v průběhu století chopili jeho ztvárnění byli např. Nana Mouskouri, Julio Iglesias či trio Domingo, Carreras, Pavarotti. Caminito zaznělo i při slavnostním zahájení Mistrovství světa ve fotbale 1990 v Itálii.
 


Komentáře

1 Dana Dana | 19. března 2010 v 22:47 | Reagovat

Moc zajímavé a Semino skvělý. Díky

2 Lucia SR Lucia SR | 10. dubna 2010 v 21:38 | Reagovat

Semino je tu ako vždy super. Hlas má úplne geniálny  a predsa trošku iný ako pri iných pesničkách. Asi preto lebo je to tango. S maminou sa dohadujeme či aj pesnička Yira, Yira je tango. Mne sa zdá že áno.
Lucia

3 M. M. | 11. dubna 2010 v 10:46 | Reagovat

[2]:Yira je taky tango, mrkni do rubriky Světadíl americký => odkaz Carlos Gardel - ten ji nejspíš zpíval jako první.

4 Lucia SR Lucia SR | 11. dubna 2010 v 19:47 | Reagovat

Dík za info, naozaj ho tam Carlos spieva. Bol to celkom sympatický chlapík.
L.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama