Musikantenstadl

12. března 2010 v 17:20 |  TV pořady a filmy

"Musikantenstadl je živě vysílaný zábavní pořad veřejnoprávní televize s lidovou hudbou, dechovkou, šlágry i klasickou hudbou. Vysílá se v rámci Eurovize v Rakousku, Německu, Švýcarsku a Jižním Tyrolsku. Producentem je rakouská televize ORF, ve spolupráci s německou BR a švýcarskou SF." Tolik poněkud kostrbaté vysvětlení z wikipedie.

Poprvé spatřil Musikantenstadl světlo světa 5. března 1981 ve městě Enns v Rakousku. V roce 1986 získal vysílací čas ve 20:15 v sobotu večer. Často jej hostí města Wiener Neustadt, Klagenfurt, Linec, jinak samozřejmě cestuje po celém německy mluvícím prostoru. Podobně jako ostatní pořady s lidovou hudbou je i tento častým terčem parodií, za všechny uveďme název "Mutantenstadl".

Název je odvozen od slova Stadl (pocházejícího z bavorsko-rakouské hantýrky), což je ve spisovné němčině Scheune a v češtině potom stodola, kůlna. Show je koncipována na nějakých 130 minut (ale často se přetahuje, takže na obrazovce pak svítí nápis Die nachfolgende Sendung cca um 22:45 Uhr) a stojí na dvou pilířích, jimiž jsou hudba a tzv. Smalltalk čili Alltagsgespräch - prostě takové každodenní rozprávky s kámoši a se sousedy.


Odnedávna ke Stadlu patří také soutěž mladých talentů - Nachwuchswettbewerb (nepokoušejte se to vyslovit :-). Pro každý díl (vysílá se 4-5krát do roka) jsou vybráni interpreti ze tří zemí, z nich vzejde diváckým hlasováním vítěz a o Silvestru se všichni vítězové "perou" o trofej nazvanou Stadlstern.

Pořad se ve své historii dočkal i několika zvláštních vydání, kdy hostoval mimo německy mluvící země: 1985 Portorož (Jugoslávie), 1988 Moskva, 1994 Toronto, 1995 Melbourne, 1996 Kapské Město, 1998 Disneyland, 1999 Peking, 2000 New York, 2001 mohl být Stadl natočen v Dubaji a událo se tak na základě osobního pozvání od šejka.

Od r. 1984 patří k pořadu doprovodný orchestr - banda Wolfganga Lindnera čili uměleckým jménem Wolfgang Lindner und seine Original Stadlmusikanten. Když musel v roce 2005 kapelmajstr Wolfi ze zdravotních důvodů pověsit svůj džob na hřebík, přebral štafetu jeho syn Wolfgang Lindner jr. Před pár lety se změnilo i osazenstvo orchestru a zřejmě i omládlo, protože se teď jmenují Wolfgang Lindner jr. und Die Jungen Stadlmusikanten.

Moderátorem byl od začátku v roce 1981 pan Karl Moik, o zábavné výstupy se staral zpěvák Erich Mathias Mayer alias Hias, který tam běhal jako Bauernbursche v bavorských Lederhosen a většinou v růžové košili. Moikova smlouva vypršela se Silvesterstadlem v roce 2005. Poté 67letého Karla nahradil zpěvák Andy Borg (v publiku můžete často zahlédnout jeho pěknou ženu i pěkné rodiče), na kterého bylo při jeho prvních pokusech zvědavo cca 7,5 milionu diváků.

V následující scénce dostal Hias psaní od maminky. Ona je trošku zapomnětlivá; v posledních pár letech mu už desetkrát poslala ten samý dopis. On se ptá publika: "Zajímá vás to?" Žádná odezva, tak znova: "Povídám, jestli vás to zajímá? ... Tak dávejte pozor."

Mein lieber Sohn, můj milý synu,
mně se daří dobře a tobě se taky daří dobře? Tak to se nám daří dobře oběma.
Můj milý synu, píšu ti tento dopis, abys věděl, že ještě žiju. Píšu ho také velmi pomalu, protože vím, že neumíš číst rychle. Dědeček spadl do pivního sudu. Chtěli ho vytáhnout, ale on už nechtěl ven. Tvojí sestře Marii se narodilo miminko, ale protože ještě nevím, jestli je to kluk nebo holka, tak ti taky nemůžu říct, jestli ses stal strýčkem nebo tetičkou. Táta má novou práci, má teď pod sebou pět tisíc lidí... -Hm, to je asi nějaký koncern.- ...seče trávu na hřbitově. Tvoje matka.
PS: Chtěla jsem ti ještě poslat nějaké peníze, ale už mám zalepenou obálku.


Křoví v současné době dělají Andy Borgovi komici Volker Heissmann a Martin Rassau, kteří se převlékají za upovídané, mírně hráblé vdovy Waltraud (vždy v šatech se zebřím vzorem a blýskavými šperky) a Mariechen (vždy v ohozech s květinovým potiskem, s extravagantními klobouky a kabelkami). Poslední dobou už je ale moc nebaví hrát si na transvestity, a tak přispívají i jinými scénkami.


 


Komentáře

1 Lucia SR Lucia SR | 13. března 2010 v 16:23 | Reagovat

Dakujeme za článok, čo by sme si bez Teba počali, teda ja - nemecky nehovoriaca.
Dík a len tak dalej, teším sa na dalšie články!
L.

2 M. M. | 13. března 2010 v 16:28 | Reagovat

Co na to říct? Mám radost, že máte radost :-)

3 antonie antonie | E-mail | 25. března 2010 v 16:42 | Reagovat

Přeji hodně úspěchů,ráda sem chodím číst příspěvky.

4 M. M. | E-mail | 25. března 2010 v 20:18 | Reagovat

[3]: Děkuji, to mě moc těší.

5 Lucia SR Lucia SR | 29. dubna 2010 v 21:04 | Reagovat

Zdravím,
túto sobotu som sa opäť potešila Musikantenstadlom /a určite som nebola jediná/, páči sa mi že dávajú možnosť účinkovať aj mladým talentom, teraz sa tam vyhral hlasovanie sympatický spevák pôvodom z Argentíny /meno samozrejme už neviem, nevie ho niekto?/. Andy krásne zaspieval s Al Banom, veľmi sa páčila ich Capri Fischer, bolo to fajné. Nedalo by sa to tu dať?
Lucia :-)

6 veronika veronika | E-mail | 2. ledna 2011 v 12:18 | Reagovat

Lucinko,pořad jsem neviděla, ale z Argentiny pochází Semino Rossi.Má hlas jako Bůh a nyní žije v Rakousku.Zdravím. Veronika

7 Lucia SR Lucia SR | 10. února 2011 v 18:21 | Reagovat

[6]:Ahoj Veronika!
Súhlasím s Tebou, že Semino má úžasný hlas!!! Ale myslela som SEbastiána Gomeza, - teda teraz už viem ako sa volá. tu je jeho pekná pesnička: http://www.youtube.com/watch?v=0ZNg6oJL5Xg
papa.
Lucia

8 veronika veronika | 15. července 2011 v 23:02 | Reagovat

Zdravím Tě Lucinko, tak další zpěvák do sbírky.Děkuji.Veroni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama