Vico Torriani

29. března 2010 v 21:00 |  Švýcarsko

Zpěvák, herec, moderátor i autor kuchařek, to byl Ludovico Torriani, narozen 21.září 1920 v Ženevě. Jako syn -dnes bychom řekli- lyžařského instruktora vyrostl ve Sv. Mořici. Vyučil se cukrářem, později kuchařem a číšníkem; pracoval také se jako hostinský (v letech 1978-83 např. vedl restauraci v Basileji). Měl domek v městečku Agno (kanton Tessin), kde 26. února 1998 zemřel.

již jako 15letý pořádal soukromé koncerty
1945 zvítězil v soutěži talentů, cestoval pak po celé Evropě
1951 přišel první velký úspěch v Německu s Addio, donna grazia; poté natočil četné desky v různých jazycích

od 1952 vystupoval v TV, kde měl i vlastní pořady: Grüezi Vico, Hotel Victoria, Vico-Torriani-Show
v 50. letech byl k vidění v četných hudebních filmech i na divadle (operety, muzikály)
1967-70 působil jako moderátor na ZDF


v 70. letech měl velké úspěchy s lidovými melodiemi, největším byla La Pastorella, jež byla poté přejata mnoha jinými interprety (např. O. Sattlerem)

další oblíbené melodie: Capri Fischer (1. místo v hudební show "Die schönsten Melodien der Welt"), Bella, bella donna, Siebenmal in der Woche, Du schwarzer Zigeuner, Kalkutta liegt am Gangeszhlédněte také: Die Ladiner zpívají nejznámější hity VT

V německé televizi mají pořad Verstehen Sie Spaß? (Rozumíte legraci?) a jednou tam nachytali i pana Torrianiho. Poslali mu do restaurace skupinu odborníků přes jídlo; on jim naservíroval své nejvybranější speciality a oni: do polévky si nakapali přespříliš maggi, rizoto zkazili hořčicí, na kuře napatlali kečup a nakonec si nalili colu do nejlepšího vína. Vico nevěřil vlastním očím: "Das sind doch kulinarische Barbaren!" říká kolegovi, ovšem před odborníky na sobě jako skutečný profesionál nedává nic znát a zůstává i nadále zdvořilý. (odkaz)

 


Komentáře

1 Dana Dana | 30. března 2010 v 0:12 | Reagovat

Obdivuji Tvé znalosti a Tvůj zájem. Díky.
Tam, jak je s Katarinou Valente na loďce,mám na DVD celý pořad, jestli ho nemáš, ráda pošlu.

2 M. M. | 30. března 2010 v 9:50 | Reagovat

[1]: Vlastně to nejsou moje znalosti, všechno přeci hledám na internetu, něco přidám z toho, co zaslechnu v televizi a zbytek jsou výplody mé divoké fantazie. :)

Ten pořad, kde je Vico v červeném svetru, jsem viděla někdy před rokem, byl moc pěkný a právě tam se mi zalíbily jeho písničky.

3 Lucia SR Lucia SR | 4. dubna 2010 v 18:17 | Reagovat

Vico má krásny hlas, a tá Pastorella je úžasná! ako to že som doteraz o ňom nič nevedela! Zase mám viac o jedného super speváka na počúvanie, dík.
L:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama