Duben 2010

Oswald Sattler

27. dubna 2010 v 13:43 Jižní Tyrolsko
Oswald

Oswald Sattler (*1957) se narodil jako páté z osmi dětí. Když zrovna není na cestách jako muzikant, pracuje jako zemědělec. Doma je ve vsi Kastelruth.

V devatenácti letech založil se svými kamarády skupinu a vy už jistě víte, jak se jmenovali, že? Samozřejmě to byli Kastelruther Spatzen. Strávil s nimi patnáct let, ale vzhledem k častým koncertům a turné mu nezbývalo mnoho času na rodinu (s manželkou Almou má dva syny). Rozhodl se tedy, že se na nějaký čas usadí. Po třech letech se vrátil na scénu jako sólový umělec a nelze říci, že by mu odchod od Vrabců nějak uškodil.

K jeho dosavadním úspěchům patří například:
1996 - 3. místo v GP der Volksmusik - Montagna blu
1997 - 2. místo v GP - Amore mio Napoli
2000 - společně s Janem Smitem získali 1. místo v GP - Ich zeig dir die Berge
2009 - se skupinou Bergkameraden vyhráli německé kolo GP, ve finále byli druzí - Ich träume von der Heimat


Než se pustíte do sledování vložených pohyblivých obrázků, chtěla bych vám sdělit, že třeba mně se od Oswalda líbí Ciao Maria Ciao; tedy nevím, jestli vás to zajímá... :-)
Rakousko - Landkarte

27. dubna 2010 v 9:34 Trocha zeměpisu a kulturního dědictví

Větší mapa k dispozici zde nebo tady.

r

1. Vídeň (Wien)

2. Dolní Rakousko (Niederösterreich) / Sankt Pölten

3. Horní Rakousko (Oberösterreich) / Linec (Linz)

4. Štýrsko (Steiermark) / Štýrský Hradec (Graz)

5. Tyrolsko (Tirol) / Innsbruck
r1

6. Korutany (Kärnten) / Klagenfurt

7. Salzbursko / Salzburg

8. Vorarlbersko (Vorarlberg) / Bregenz

9. Burgenland / Eisenstadt


Zdroje obrázků:
http://www.mapsofworld.com/austria
http://www.wien.citysam.de

Bohuslav Leopold

21. dubna 2010 v 11:11 České země a Slovensko

Lidová hudba je bezva, na tom se jistě shodneme. Každý národ si pro tu svoji hudbu vybírá jiné rytmy, tance a nástroje, takže když slyšíme kastaněty, nejspíš se nám vybaví Španělsko, při zvuku buzuki myslíme na Řecko a německou lidovku si neumíme představit bez harmoniky. Ke švýcarské hudbě patří alpský roh stejně jako k havajské ukulele... a takhle bychom mohli pokračovat ve výčtu až do rána.

Za sebe mohu říci, že se mi líbí všechny tyto tradiční národní projevy (nedávno mě zcela zachvátila řecká hudba). Velkým hudebním skladatelům se zřejmě líbily taky, neboť nám zanechali množství klasických skladeb inspirovaných lidovou hudbou, viz Dvořákovy Slovanské, Janáčkovy Lašské, Smetanovy České či Brahmsovy Uherské tance. Ty jsou taky bezva a jsou běžně k dostání.

Já ale na svých toulkách internetem narazila na zmínku o sbírce Hlasy národů od Bohuslava Leopolda. Jedná se o variace na motivy lidových písní z různých zemí, obsahuje skladby jako Amerika, Arabia, Praha, Souvenir d'Athènes, Italia canora, Jugoslávské perly, Ruská ozvěna, Polonia, Helvetia, Sol de Espaňa...

Dočetla jsem se, že "soupis jeho děl zahrnuje asi 260 kompozic a k mnohým z nich že se stále znovu vracejí rozhlasové, lázeňské, zábavní i dechové soubory." Na vlastní uši jsem měla možnost slyšet jen pár skladeb a po Hlasech národů toužím o to víc, jenže nejsou k dostání.

A vidím, že to s tím písemným projevem zase přeháním. Už jsem popsala půl stránky, ale ještě jste se ode mě nedozvěděli, kdo byl Bohuslav Leopold. Tak tedy: hudební skladatel a aranžér, výkonný umělec (houslista) a nakladatel. Narozen 6. září 1888 v malé vsi na Vysočině. Jeho rodiče tu měli hospodářství a hostinec. Na housle se malý Bohoušek začal učit v šesti letech a své nadání rozvíjel všude, kam jej osud zavál: hru na housle a hudební vědu studoval v Budapešti, Krakově, ve Lvově i v Praze.


V patnácti letech byl přijat do chvalně známé vojenské hudby v Budapešti. Zde vynikal nejen jako skvělý houslista, ale založil také malou kapelu sestávající z vojáků a cikánů (údajně:). Později (r. 1916) se v Budapešti stal dirigentem 80ti členného symfonického orchestru na válečné výstavě. Po válce byl členem Šakovy filharmonie v Praze, kde působil až do roku 1920. Poté dal dohromady "soubor prvotřídních umělců a podnikl s nimi turné po Německu a Francii." Pobýval také v Alexandrii (1922-23), kde stál při založení Českého komorního kvarteta.

1924 se vrátil do Prahy. Ze zdravotních důvodů se stáhl z dráhy aktivního umělce a věnoval se práci skladatelské a aranžérské. 1928 založil nakladatelství Edition Continental, kolem kterého se soustředili i další doboví protagonisté populárně poslechové hudby. "Během necelých pěti let vzrostla Leopoldova Edice na podnik světového formátu." Zemřel 12. května 1956 v Praze.

L'amour orientale (hudba: B. Leopold) - skladba volně zpracovaná na motivy rumunských melodií; zde zpívaná ve finštině, a proto se jmenuje Itämaista Rakkautta, bůhví, co to znamená)


Zdroje:
http://www.tretivek.cz/
http://www.skrdlovice.cz/
http://www.zimmermann-frankfurt.de/

Amigos

18. dubna 2010 v 16:03 Německo

Bratři Ulrichovi žijí od dětství pro hudbu. I přes skromné poměry, ve kterých vyrůstali, je rodiče v jejich zálibě podporovali. Bernd si přál bicí, tak mu je koupili. O dva roky starší Karl-Heinz chtěl kytaru a dostal ji. Jak se později ukázalo, investice rodičů se vyplatila. Dnes je toto duo známo jako Amigos po celém Německu, Rakousku i Švýcarsku, a jak vidíte, tak i u nás v Čechách a na Slovensku též, že ano Lucie?

Bernd + Karl-Heinz = Amigos

V roce 1970 si dali bratři, jejichž domovem je spolková země Hessensko, jméno Amigos (přátelé, kamarádi) a začala pro ně nesnadná cesta na výsluní německého šlágru. Aby na sebe upozornili, vytrvale vystupovali při různých příležitostech v různých vesnicích a městech a prezentovali svůj oblíbený hudební styl. Bylo to v době, kdy se hrály převážně anglické písničky, oni se přesto nedali od svého stylu odvést a setrvávali i nadále u německé hudby.

V roce 1986 jim jeden podnikatel podnikatel, který je viděl na nějaké akci, dal možnost vydat první singl. Písničku nazvanou Uns´re Eltern věnovali svým rodičům. Od té doby komponovali jako o závod. Natáčeli ve sklepě a posílali demoverze různým hudebním vydavatelstvím. Odpovědi nebyly skoro žádné. Rozhodli se tedy vystupovat jenom naživo. Avšak v té době je již početní fanoušci je nutili pokračovat. Přišel nápad na vlastní nahrávací studio, které vzniklo přestavbou dvou garáží na dvorku. Natočili tu 4 desky. Občas je při živých vystoupeních doprovází Berndova dcera Daniela, která se už nějakou dobu prosazuje jako zpěvačka pod uměleckým jménem Daniela Alfinito. V říjnu 2007 jeli na své první sólo turné a v roce 2011 dostali cenu Echo.
Alexandrovci

15. dubna 2010 v 17:44 Ostatní Evropa

Právě jsem si domů přinesla vstupenky na koncert Alexandrovců a z radosti nad touto skutečností uveřejňuji zde tento článek. Je z velké části vystavěn na základě textu z wikipedie, ale to jen proto, že rusky (ještě) neumím a z angličtiny se mi překládat nechce.

Oficiální název tohoto velkolepého hudebního tělesa je: Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova
- zkráceně: Akademický soubor písní a tanců Ruské armády
- rusky: Дважды Краснознамëнный академический ансамбль песни и пляски Российской Армии им. А. В. Александрова
- a například anglicky: Red Army Choir

jde o pěvecký a taneční soubor; zpívají tam výhradně muži vybíraní ve velmi přísných konkursech; cvičí prý každý den tři hodiny (kromě víkendů)

Alexandrovci nemají na repertoáru jenom vojenské či vlastenecké písně. Ze zásoby více jak tisíce naučených skladeb můžou vytáhnout také operní árie, jazz, církevní chorály nebo populární hity. Zpívali i papeži Janu Pavlu II. A jsou také interprety ústřední skladby z filmu Hon na ponorku.

U mladé generace se zapsali před více jak deseti lety díky turné s legendární finskou kapelou Leningradští kovbojové.

Poprvé vystoupili jako dvanáctičlenný soubor 12. října 1928 v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě pod vedením Alexandra Vasiljeviče Alexandrova. V průběhu let se rozrostli až ke dvěma stovkám členů.

Za 2. světové války se soubor rozdělil na čtyři skupiny, které uskutečnily pro vojáky na frontách i v nemocnicích přes 1 500 vystoupení.

Známými tvářemi jsou samozřejmě sólisté jako Vadim Ananjev (v bílém oblečku), Valerij Gavva, Ivan Stoljar, Andrej Romanov, Viktor Sanin, Vasilij Putilin a Vasilij Štefuca, který dělá sólistu u Alexandrovců už nějakých 43 let. Je to takový nasmátý děda, jednou vystupoval i na Čt1 v Uvolněte se, prosím.

Alexandrovce jste mohli vidět i v reklamě na Sazku.

V roce 2007 byl založen pěvecký soubor Mladí Alexandrovci, který měl své první první zahraniční vystoupení 13. 6. 2009 na zimním stadionu v Jihlavě. Já tam byla a povím vám: prostě krása. Tleskali jsme celou dobu, až nás ruce bolely. Už teď se těším jak malé děcko na bonbon, až v žáří pojedeme naším autíčkem ruské výroby na koncert Alexandrovců. To zas bude parádní rachot! Možná nám ten den k obědu uvařím boršč a nějaké pelmeně.

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Alexandrovci

Florian Fesl

11. dubna 2010 v 21:08 Německo

Flo -jak se mu často říká- slaví narozeniny 1. srpna, je mu 20 let a bydlí v nějaké bavorské vsi.

Vynořil se se svou štýrskou harmonikou v roce 2008 v pořadu Stefana Mrosse Immer wieder Sonntags, kde slavil úspěch v soutěži nových talentů a pěl tam o Sommer ohne Ende (Léto bez konce). Od té doby to s ním jde jen do kopce.

Posbíral už i pár ocenění, např. Nejlepší mladý umělec nebo Zlatý tulipán (za svůj první hit) - obě získal na základě hlasování posluchačů, takže pro něj mají obzvláštní význam. V roce 2009 se už účastnil Grand Prix der Volksmusik a vůbec už prošel všemi známými televizními pořady, což svědčí o jeho stoupající popularitě.


Florian zpívá: Gaudi muss öfter mal sein. Moje řeč.
Co je to gaudi, jsem vám už říkala. Pamatujete si to?
Prostě: radovat a veselit bychom se měli častěji.Fórmula V

7. dubna 2010 v 18:43 Ostatní Evropa
Formula V

Několik frází ze španělštiny, které musíte znát, abyste pochopili následující článek:

fiesta = slavnost, oslava; Cenicienta = Popelka
loco = blázen, bláznivý, šílený; sol en la playa = slunce na pláži

O víkendu slaví babička 80.narozeniny, takže se sjedou příbuzní a přátelé a bude veselo. Věřte tomu nebo ne, ale tato skutečnost mě inspirovala k napsání článku o španělské skupině Fórmula V. Jejich písničky se mi totiž nesmírně "hodí do krámu".

Fórmula V znikla v roce 1967 tak, že se daly dohromady dvě madridské skupiny. Měla 5 členů, kteří se jmenovali: Paco Pastor (zpěv), Tony Sevilla, Mariano Sanz, Amador Flores a Quino de la Peña. (První z nich mi připomíná jednoho klučinu z našeho příbuzenstva, ale to bych sem raději neměla psát.)


Produkovali komerční hudbu pro mladé; veselé, chytlavé melodie, které byly ve své době velmi oblíbené. Prvního úspěchu dosáhli s Tengo tu amor (1968), která je vystřelila mezi nejprodávanější interprety. Následovaly další hity jako Cenicienta (1969), Eva María (1973), Loco casi loco, Fiesta de Blas (1974).


Charakteristickými kusy oděvu pro ně byl bílý smoking, černé kalhoty a světlé košile. Jejich sláva se rozšířila až do daleké jižní Ameriky a dokonce i na Kubu, kde jsou polulární dodnes, přestože ukončili svojí hudební činnost už v roce 1975. Občas se ale ještě sejdou a hrají jako za starých časů. Letos například vyrážejí na turné nazvané La gran fiesta de los 70 (přeložilila bych to asi jako Velká párty ala 70.léta). Chci jet taky!

Abychom se vrátili zpátky k babičce: Naplánovat takovou fiestu není jen tak. Musíte napéct buchty a cukroví, vysmejčit dům a rozdat pokyny, kdo s čím pomůže: jeden zajistí slavnostní oběd v místním restaurantu (ujec), druhý svolává hosty (mamka), třetí pomáhá v kuchyni (já - mám prsty zapatlané od čokolády jako deset malých černoušků, pouštím si Fórmulu V a notuju si, jaká to byla bezva Fiesta de Blas, nebo ta, co na ni přišla Cenicienta) a čtvrtý je k dispozici jako řidič osobního automobilu (bratr).


Všechno musí být dokonalé, a proto přípravy stále neberou konce. Je teprve středa a jeden si říká, že jestli to takhle půjde dál, skončí ještě před fiestou úplně loco jako ten šmoula na konci druhého videa, kterého nacpali do svěrací kazajky. No, jestli to dobře dopadne, půjdeme pak hledat sol en la playa, stejně jako Eva María, abychom si odpočinuli.


Švýcarsko - Landkarte

7. dubna 2010 v 11:08 Trocha zeměpisu a kulturního dědictví

Rozsáhlejší mapa Švýcarska k dispozici zde↓.

AG Aargau / Aarau
AR Appenzell Ausserrhoden / Herisau
AI Appenzell Innerrhoden
BL Basel-Landschaft / Liestal
BS Basel-Stadt / Basel (Basilej)
BE Bern
FR Freiburg
GE Genf (Ženeva)
GL Glarus
GR Graubünden / Chur
JU Jura / Delsberg
LU Luzern
NE Neuenburg
NW Nidwalden / Stans
OW Obwalden / Sarnen
SH Schaffhausen
SZ Schwyz
SO Solothurn
SG St. Gallen
TI Tessin / Bellinzona
TG Thurgau / Frauenfeld
UR Uri / Altdorf
VD Waadt / Lausanne
VS Wallis /Sitten
ZG Zug
ZH ZürichZdroje obrázků:
https://www.postfinance.ch/
http://www.fisch-hitparade.de/

TV program

3. dubna 2010 v 16:28ORF 2 <tv.orf.at>


MDR ● <www.mdr.de>


ARD <www.daserste.de>


Šlágr TV <www.slagrtv.cz>


Servus TV ● <www.servustv.com>


RBB ● <www.rbb-online.de>


HR <www.hr-fernsehen.de>


SWR ● <www.swr.de/tv>


BR <www.br-online.de>


NDR ● <www.ndr.de>


ZDF ● <www.zdf.de>