Alexandrovci

15. dubna 2010 v 17:44 |  Ostatní Evropa

Právě jsem si domů přinesla vstupenky na koncert Alexandrovců a z radosti nad touto skutečností uveřejňuji zde tento článek. Je z velké části vystavěn na základě textu z wikipedie, ale to jen proto, že rusky (ještě) neumím a z angličtiny se mi překládat nechce.

Oficiální název tohoto velkolepého hudebního tělesa je: Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova
- zkráceně: Akademický soubor písní a tanců Ruské armády
- rusky: Дважды Краснознамëнный академический ансамбль песни и пляски Российской Армии им. А. В. Александрова
- a například anglicky: Red Army Choir

jde o pěvecký a taneční soubor; zpívají tam výhradně muži vybíraní ve velmi přísných konkursech; cvičí prý každý den tři hodiny (kromě víkendů)

Alexandrovci nemají na repertoáru jenom vojenské či vlastenecké písně. Ze zásoby více jak tisíce naučených skladeb můžou vytáhnout také operní árie, jazz, církevní chorály nebo populární hity. Zpívali i papeži Janu Pavlu II. A jsou také interprety ústřední skladby z filmu Hon na ponorku.

U mladé generace se zapsali před více jak deseti lety díky turné s legendární finskou kapelou Leningradští kovbojové.

Poprvé vystoupili jako dvanáctičlenný soubor 12. října 1928 v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě pod vedením Alexandra Vasiljeviče Alexandrova. V průběhu let se rozrostli až ke dvěma stovkám členů.

Za 2. světové války se soubor rozdělil na čtyři skupiny, které uskutečnily pro vojáky na frontách i v nemocnicích přes 1 500 vystoupení.

Známými tvářemi jsou samozřejmě sólisté jako Vadim Ananjev (v bílém oblečku), Valerij Gavva, Ivan Stoljar, Andrej Romanov, Viktor Sanin, Vasilij Putilin a Vasilij Štefuca, který dělá sólistu u Alexandrovců už nějakých 43 let. Je to takový nasmátý děda, jednou vystupoval i na Čt1 v Uvolněte se, prosím.

Alexandrovce jste mohli vidět i v reklamě na Sazku.

V roce 2007 byl založen pěvecký soubor Mladí Alexandrovci, který měl své první první zahraniční vystoupení 13. 6. 2009 na zimním stadionu v Jihlavě. Já tam byla a povím vám: prostě krása. Tleskali jsme celou dobu, až nás ruce bolely. Už teď se těším jak malé děcko na bonbon, až v žáří pojedeme naším autíčkem ruské výroby na koncert Alexandrovců. To zas bude parádní rachot! Možná nám ten den k obědu uvařím boršč a nějaké pelmeně.

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Alexandrovci
 


Komentáře

1 JITKA JITKA | 2. září 2010 v 19:16 | Reagovat

ZDRAVÍM VŠECHNY FANOUŠKY
TĚŠÍM SE KONCERT ALEXANDROVCŮ. BUDE V ÚSTÍ NAD LABEM ZA PÁR DNÍ 21.9.JSEM RÁDA,ŽE ASPOŇ JEDNOU BUDU NA JEJICH ŽIVÉM VYSTOUPENÍ.JEN ŠKODA - NEDAJÍ SE POŘIZOVAT FOTKY. :-)  :-P

2 JITKA JITKA | 21. září 2010 v 23:19 | Reagovat

STÁLO TO ZA TO.
Právě jsem se vrátila z koncertu Alexandrovců z Ústí nad Labem.
Jsou opravdu fantastický. :-)  :-P
Kdo plánuje jejich koncert,tak je na co se těšit.

3 ufo ufo | 8. února 2012 v 23:01 | Reagovat

:-)Ano,jsou vynikající a jedinečný soubor.Pořad "uvolněte se prosím"poctil sympatického a vtipného,43 let sólistu-dědulu nehezkou ironickou pochvalou s upomínkou na r.1968.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama