Fórmula V

7. dubna 2010 v 18:43 |  Ostatní Evropa
Formula V

Několik frází ze španělštiny, které musíte znát, abyste pochopili následující článek:

fiesta = slavnost, oslava; Cenicienta = Popelka
loco = blázen, bláznivý, šílený; sol en la playa = slunce na pláži

O víkendu slaví babička 80.narozeniny, takže se sjedou příbuzní a přátelé a bude veselo. Věřte tomu nebo ne, ale tato skutečnost mě inspirovala k napsání článku o španělské skupině Fórmula V. Jejich písničky se mi totiž nesmírně "hodí do krámu".

Fórmula V znikla v roce 1967 tak, že se daly dohromady dvě madridské skupiny. Měla 5 členů, kteří se jmenovali: Paco Pastor (zpěv), Tony Sevilla, Mariano Sanz, Amador Flores a Quino de la Peña. (První z nich mi připomíná jednoho klučinu z našeho příbuzenstva, ale to bych sem raději neměla psát.)


Produkovali komerční hudbu pro mladé; veselé, chytlavé melodie, které byly ve své době velmi oblíbené. Prvního úspěchu dosáhli s Tengo tu amor (1968), která je vystřelila mezi nejprodávanější interprety. Následovaly další hity jako Cenicienta (1969), Eva María (1973), Loco casi loco, Fiesta de Blas (1974).


Charakteristickými kusy oděvu pro ně byl bílý smoking, černé kalhoty a světlé košile. Jejich sláva se rozšířila až do daleké jižní Ameriky a dokonce i na Kubu, kde jsou polulární dodnes, přestože ukončili svojí hudební činnost už v roce 1975. Občas se ale ještě sejdou a hrají jako za starých časů. Letos například vyrážejí na turné nazvané La gran fiesta de los 70 (přeložilila bych to asi jako Velká párty ala 70.léta). Chci jet taky!

Abychom se vrátili zpátky k babičce: Naplánovat takovou fiestu není jen tak. Musíte napéct buchty a cukroví, vysmejčit dům a rozdat pokyny, kdo s čím pomůže: jeden zajistí slavnostní oběd v místním restaurantu (ujec), druhý svolává hosty (mamka), třetí pomáhá v kuchyni (já - mám prsty zapatlané od čokolády jako deset malých černoušků, pouštím si Fórmulu V a notuju si, jaká to byla bezva Fiesta de Blas, nebo ta, co na ni přišla Cenicienta) a čtvrtý je k dispozici jako řidič osobního automobilu (bratr).


Všechno musí být dokonalé, a proto přípravy stále neberou konce. Je teprve středa a jeden si říká, že jestli to takhle půjde dál, skončí ještě před fiestou úplně loco jako ten šmoula na konci druhého videa, kterého nacpali do svěrací kazajky. No, jestli to dobře dopadne, půjdeme pak hledat sol en la playa, stejně jako Eva María, abychom si odpočinuli.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama