Stručná historie

21. května 2010 v 15:05
-

Před příchodem Evropanů obývali zdejší území Inkové, Arakuánci a Patagonci. V roce 1516 poprvé připluli k ústí La Plata Španělé.

Roku 1536 založil Pedro de Mendoza na místě dnešního hlavního města osadu nesmírně dlouhého jména Puerto de Nuestra Señora Santa María del Buen Aire (Přístav naší Nejsvětější Panny Marie dobrého větru).

Území Argentiny bylo nejdříve součástí španělského místokrálovství Peru, od roku 1776 se dostalo pod nově zřízené místokrálovství Río de la Plata. Nezávislost této provincie byla vyhlášena roku 1816.

Na přelomu 19. a 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. V následujících letech však převzali vládu konzervativní vlastníci půdy a vojenské kruhy a v čele státu se střídaly civilní vlády s vojenskými.

V únoru 1946 byl zvolen prezidentem Juan Domingo Perón, jehož politika se projevovala rozsáhlým znárodňováním, podporou odborů, snahou o zlepšení sociálního postavení a rozšíření politických práv dělníků i nejchudších venkovanů a posilováním prezidentské autority.

V letech 1956 - 1973 čelila Argentina stupňující se politické krizi, provázené vojenskými puči a vlnou terorismu. V období 1989 - 1999 vyústily ekonomické reformy prezidenta Menemy v souvislosti s ekonomickou krizí v některých zemích latinské Ameriky a Asie v hlubokou finanční krizi.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama