Červen 2010

Příroda

23. června 2010 v 17:10

POVRCH
Argentinské území se rozděluje na tři velké krajinné oblasti:
1. Andy, táhnoucí se podél západního okraje země. Zde se nachází nejvyšší hora amerického kontinentu Aconcagua (6959m). V Andách najdete na severovýchodě náhorní roviny plné údolí, bystřin a barevných horských štítů. Směrem na jih potom nastupují jezera, lesy, neúrodné a kamenité vysočiny a ledovce v Patagonii. V severovýchodní části Patagonie vybíhá do Atlantského oceánu poloostrov Valdéz, který je domovem pro rozmanité mořské živočichy.
2. Rozsáhlé roviny Gran Chaco a La Pampa uprostřed země; využívají se k zemědělství a chovu dobytka.
3. Meziříčí (tzv. Mezopotamská Argentina) na jihovýchodě se vyznačuje nízkými kopci, lagunami a bažinami.

KLIMA
Podnebí je vzhledem k velikosti země velice rozmanité. Ve střední Argentině vládne subtropické podnebí. Na západě je studeno a vlhko. Směrem na jih jsou teploty nižší a prší zde větší část roku. Průměrné teploty se pohybují okolo 23°C (listopad - květen) a 12°C (červen - září). Srážky, které přinášejí západní větry většinou spadnou díky andské bariéře na chilské straně. Proto je asi na 2/3 území Argentiny značné sucho.


VODSTVO
Mezi hlavní řeky patří Paraguay, Bermejo, Colorado a Uruguay. Největší je Paraná, která spolu s řekou Uruguay tvoří nálevkovité ústí zvané Río de la Plata. Ústí je dlouhé 320 km a široké až 220 km. Je zanášeno říčním bahnem, takže pro plavbu zde musel být vyhlouben průplav široký 200 m. Přístavními městy jsou např. Buenos Aires, La Plata, Rosario, Santa Fé a mnoho dalších. Na soutoku řek Paraná a Iguazú na severovýchodě země šumí známé vodopády.

BIOSFÉRA
V oblastech kolem řek a v pralesech žijí různé druhy ptáků a zvířat, např. jaguáři, tapíři, vřešťani, papoušci a kolibříci. Ve stepích potkáte lamy, pštrosy, pásovce a třeba i činčilu. V národních parcích a v horských oblastech jsou k vidění zvláštní druhy rostlin. Na otevřených pláních roste velké množství různých druhů trav. Podél toků řek se vyskytují slatinné lesy, ve vnitrozemí jsou suchomilné lesy, na jihu křovinné porosty, v oblasti nížin pralesy.


NÁRODNÍ PARKY
V Argentině bylo doposud vyhlášeno 34 národních parků. K nejznámějším z patří NP Los Glaciares, NP Iguazú či NP Tierra del Fuego. Dále je zde 5 krajinných oblastí UNESCO: NP Ischingualasto (provincie San Juan), NP Talampaya (provincie La Rioja), NP Los Glaciares (provincie Santa Cruz), NP Iguazú (Misiones) a Poloostrov Valdés (provincie Chubut).NP Iguazú (v jazyce domorodců znamená "Velká voda") na hranici Argentiny, Brazílie a Praguaye. Potkáte tu tukany, papoušky, kolibříky a tropické motýly; rostou zde mohutné stromy, kapradiny, liány a orchideje. Známé vodopády se nachází nedaleko soutoku řek Iguazú a Paraná. Z půlměsíce dlouhého 3 km se dolů, do prostoru zvaného Garganta del Diablo (Ďáblův chřtán) řítí na 275 proudů vody, jejichž zvuk je slyšet na kilometry daleko. Podle legendy stvořil vodopády bůh řeky Iguazú v záchvatu vzteku.

NP Los Glaciares (Ledovce) - nazývaný Osmý div světa. Je to 400km dlouhá ledovcová scenérie plná útesů a fjordů zakončenou městem Ushuaia, kterému se říká "Město na konci světa." Je zároveň i výchozím místem pro návštěvu NP Tierra del Fuego (Ohňová země), kam turisty vozí vlak zvaný Tren del Fin del Mundo (Vlak na konec světa), který vozil vězně na nucené práce do lesa.

Alles aus Liebe

23. června 2010 v 16:56
a1

vyšlo 9. 2. 2004

Skoro všechny písničky (kromě 10, 15 a 16) napsali Alfons Weindorf a Bernd Meinunger. Tihle dva už pomohli ke slávě mnohým velkým talentům. Vydavatelství, jehož krásné logo najdete na všech originálních CD se jmenuje Koch Universal Music. V Rakousku dostal S. Rossi za toto album tři zlaté a dvě platinové desky; v Německu rovněž.

01. Alle Rosen dieser Welt
02. Wie soll ich leben ohne Dich
03. Du bist der Stern
04. Weil ich immer an Dich denke
05. Mi amor te quiero
06. Du bist so schön
07. Niemand kann uns das je nehmen
08. Denn immer gibts ein nächstes Mal
09. Leg mir Dein Herz in die Hände
10. Alle Liebe dieser Erde
11. Nur der Himmel schaut uns zu
12. Einmal kommt für Dich ein Tag
13. Ja, ich würd es immer wieder tun
14. Wann bist du endlich wieder hier
15. Ave Maria en el morro
16. No llores por mí Argentina

Die Ladiner

21. června 2010 v 12:30 Jižní Tyrolsko

Ráda bych vám představila duo, které je po Vrabcích z Kastelruth pravděpodobně druhým nejznámějším hudebním tělesem z Jižního Tyrolska. Říkají si Die Ladiner. A zde přichází najzásadnější moment celého článku, kdy se vám pokusím vysvětlit, co to znamená.


Otázku Jižního Tyrolska jsem už jednou řešila, ale teprve dnes jsem ji pochopila! Ano, spousta lidí dávno ví, jak to je, nicméně neberte mi radost z mého nového objevu. Itálie se dělí na 20 oblastí (regionů), které jsou dále rozkouskovány na 109 provincií. Jedním z regionů je Trentino-Südtirol, který má 2 provincie: Bozen-Jižní Tyrolsko a Trentino.

Ladiner čili Ladinové jsou národ, žijící v provinciích Bozen-Jižní Tyrolsko (v údolích Gadertal a Grödnertal), Trentino (údolí Fassatal) a Belluno (údolí Ampezzo a Buchenstein; patří do regionu Benátsko). Mají vlastní řeč - ladinštinu a tvoří skoro 4% obyvatel Jižního Tyrolska.

Joakin a Otto alias Die Ladiner pochází z údolí Grödnertal. V roce 2004 vyhráli GP der Volksmusik (Beuge dich vor grauem Haar). 2009 byli oceněni za milion prodaných nosičů, každoročně pořádají svůj Ladinerfest a můžete s nimi podniknout Ladiner Fanreise. Joakin (*1969) se začal učit na kytaru už v sedmi letech, povoláním je řidič nákladního vozu a je členem sboru dobrovolných hasičů. Otto (*1959) je řezbář, kromě tří jazyků Jižního Tyrolska mluví ještě anglicky a portugalsky, od osmnácti let je členem souboru lidových tanců, kde hraje na harmoniku. "Když posloucháte jejich písničky, dýchá na vás jedinečná, vznešená krása jihotyrolských Dolomitů. Tito dva sympatičtí muzikanti vzbudili se svou uklidňující hudbou vlnu nadšení v celém německy mluvícím prostoru."
Nicolas Senn

14. června 2010 v 16:39 Švýcarsko

Ve čtyřech letech navštívil Nicolas Senn (* 1989) koncert, kde hrál jeden umělec na Hackbrett (něco jako cimbál). Tolik ho tento způsob hudby nadchnul, že se rozhodl zkusit to taky.


Nicolas vystupuje nejen doma ve Švýcarsku, ale i v dalekém zahraničí: ve Španělsku, na Malorce, ve Finsku, v Rusku, v Číně nebo v Keni. V roce 2006 vyhrál Stadl-Stern a dostal se tak do širšího povědomí. A letos mu televizní diváci odhlasovali první místo ve švýcarském předkole GP der Volksmusik. Je to pěkný kluk, krásně hraje a taky má pěknou náušnici v oušku.Erwin Aschenwald & Die Mayrhofner

6. června 2010 v 7:07 Rakousko
Ervín Kozorožec a jeho grupa

Pozor, pozor, přátelé, dnes přichází Ervín Kozorožec. Že nevíte, kdo to je? Přece ten pán s kloboučkem a dlouhými fousky, co hraje na housličky a na vestičce má vyvedeného kozorožce (odtud pochází moje přezdívka pro něj :-)

Jmenuje se Erwin Aschenwald a vystupuje sám nebo s kapelou, která si říká Die Mayrhofner, protože pochází z vesnice Mayrhofen v Zillertalském údolí (Tyrolsko). Jak se později dozvíte, Zillertal je pravděpodobně hudebně nejčilejší údolí na světě. "Při procházce Mayrhofenem člověku přijde, že je z každého domu slyšet hudba. Když jdete okolo stavení "Hooo Ruck", zní ta hudba mnohem hlasitěji, je to totiž dům rodiny Aschenwaldových."

Erwin má 5 dětí a padesátku na krku. Dvě děti s ním hrají v kapele a manželka se stará o chod jejich kanceláře, protože provozovat hudební skupinu není jen tak. Erwin se začal učit truhlářem, ale pak odešel do Lince na konzervatoř. Hraní na harmoniku mu šlo moc dobře, stal se mistrem Rakouska v tomto oboru a založil Mayrhofner Trio, ze kterého pak vzešli Die Mayrhofner. V roce 2007 měli úspěch na GP; s písničkou Mutter Theresa obsadili 3. místo.


Společně se svými syny a jejich kamarády razí Erwin vlastní hudební styl na scéně lidové hudby. Mayrhofner dělají hudbu, která je slyšet jen zřídka. Nesnaží se vytvářet hity pro rádia ani nekopírují jiné interprety. Jdou svojí vlastní cestou, což = originální zvuk a geniálně jednoduché texty. "Jsem z Zillertalu a píšu, co cítím. Proč bych měl zpívat o moři, když mám kolem sebe ty nejkrásnější hory?" říká Erwin. Jeho knír není marketingový tah, nosí ho z přesvědčení, z lásky k tradici, stejně jako kroj s kozorožcem, v němž vystupuje.

Erwin Aschenwald (červená vestička) - Chef der Gruppe, zpívá, hraje na housle a harmoniku, skládá hudbu a textuje, a jestli to nevíte, tak Erwin napsal písničky i pro Hansiho Hinterseera, Marka Pirchera nebo pro skupiny Naabtal Duo, Zillertaler, Ursprung Buam, Zellberg Buam, atd.
Erwin Aschenwald jr. (žlutá vesta) - harmonika, klávesy, zpěv
Michael Aschenwald (modrá) - hraje na bicí, protože je to děsně cool :-)
Thomas Partl (tmavě modrá) - hraje na vícero instrumentů, v tomto uskupení na kytaru
Tom Rieser (zelená) - basa

Mayrhofner pořádají každoročně ve své vesnici tzv. Hooo-Ruck-Fest, letos např. od 30.9. do 3.10. Součástí programu je samozřejmě nějaká ta Bergwanderung a spousta lidové hudby.