Die Ladiner

21. června 2010 v 12:30 |  Jižní Tyrolsko

Ráda bych vám představila duo, které je po Vrabcích z Kastelruth pravděpodobně druhým nejznámějším hudebním tělesem z Jižního Tyrolska. Říkají si Die Ladiner. A zde přichází najzásadnější moment celého článku, kdy se vám pokusím vysvětlit, co to znamená.


Otázku Jižního Tyrolska jsem už jednou řešila, ale teprve dnes jsem ji pochopila! Ano, spousta lidí dávno ví, jak to je, nicméně neberte mi radost z mého nového objevu. Itálie se dělí na 20 oblastí (regionů), které jsou dále rozkouskovány na 109 provincií. Jedním z regionů je Trentino-Südtirol, který má 2 provincie: Bozen-Jižní Tyrolsko a Trentino.

Ladiner čili Ladinové jsou národ, žijící v provinciích Bozen-Jižní Tyrolsko (v údolích Gadertal a Grödnertal), Trentino (údolí Fassatal) a Belluno (údolí Ampezzo a Buchenstein; patří do regionu Benátsko). Mají vlastní řeč - ladinštinu a tvoří skoro 4% obyvatel Jižního Tyrolska.

Joakin a Otto alias Die Ladiner pochází z údolí Grödnertal. V roce 2004 vyhráli GP der Volksmusik (Beuge dich vor grauem Haar). 2009 byli oceněni za milion prodaných nosičů, každoročně pořádají svůj Ladinerfest a můžete s nimi podniknout Ladiner Fanreise. Joakin (*1969) se začal učit na kytaru už v sedmi letech, povoláním je řidič nákladního vozu a je členem sboru dobrovolných hasičů. Otto (*1959) je řezbář, kromě tří jazyků Jižního Tyrolska mluví ještě anglicky a portugalsky, od osmnácti let je členem souboru lidových tanců, kde hraje na harmoniku. "Když posloucháte jejich písničky, dýchá na vás jedinečná, vznešená krása jihotyrolských Dolomitů. Tito dva sympatičtí muzikanti vzbudili se svou uklidňující hudbou vlnu nadšení v celém německy mluvícím prostoru." 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama