Příroda

23. června 2010 v 17:10

POVRCH
Argentinské území se rozděluje na tři velké krajinné oblasti:
1. Andy, táhnoucí se podél západního okraje země. Zde se nachází nejvyšší hora amerického kontinentu Aconcagua (6959m). V Andách najdete na severovýchodě náhorní roviny plné údolí, bystřin a barevných horských štítů. Směrem na jih potom nastupují jezera, lesy, neúrodné a kamenité vysočiny a ledovce v Patagonii. V severovýchodní části Patagonie vybíhá do Atlantského oceánu poloostrov Valdéz, který je domovem pro rozmanité mořské živočichy.
2. Rozsáhlé roviny Gran Chaco a La Pampa uprostřed země; využívají se k zemědělství a chovu dobytka.
3. Meziříčí (tzv. Mezopotamská Argentina) na jihovýchodě se vyznačuje nízkými kopci, lagunami a bažinami.

KLIMA
Podnebí je vzhledem k velikosti země velice rozmanité. Ve střední Argentině vládne subtropické podnebí. Na západě je studeno a vlhko. Směrem na jih jsou teploty nižší a prší zde větší část roku. Průměrné teploty se pohybují okolo 23°C (listopad - květen) a 12°C (červen - září). Srážky, které přinášejí západní větry většinou spadnou díky andské bariéře na chilské straně. Proto je asi na 2/3 území Argentiny značné sucho.

Río de la Plata

VODSTVO
Mezi hlavní řeky patří Paraguay, Bermejo, Colorado a Uruguay. Největší je Paraná, která spolu s řekou Uruguay tvoří nálevkovité ústí zvané Río de la Plata. Ústí je dlouhé 320 km a široké až 220 km. Je zanášeno říčním bahnem, takže pro plavbu zde musel být vyhlouben průplav široký 200 m. Přístavními městy jsou např. Buenos Aires, La Plata, Rosario, Santa Fé a mnoho dalších. Na soutoku řek Paraná a Iguazú na severovýchodě země šumí známé vodopády.

BIOSFÉRA
V oblastech kolem řek a v pralesech žijí různé druhy ptáků a zvířat, např. jaguáři, tapíři, vřešťani, papoušci a kolibříci. Ve stepích potkáte lamy, pštrosy, pásovce a třeba i činčilu. V národních parcích a v horských oblastech jsou k vidění zvláštní druhy rostlin. Na otevřených pláních roste velké množství různých druhů trav. Podél toků řek se vyskytují slatinné lesy, ve vnitrozemí jsou suchomilné lesy, na jihu křovinné porosty, v oblasti nížin pralesy.

tukan

NÁRODNÍ PARKY
V Argentině bylo doposud vyhlášeno 34 národních parků. K nejznámějším z patří NP Los Glaciares, NP Iguazú či NP Tierra del Fuego. Dále je zde 5 krajinných oblastí UNESCO: NP Ischingualasto (provincie San Juan), NP Talampaya (provincie La Rioja), NP Los Glaciares (provincie Santa Cruz), NP Iguazú (Misiones) a Poloostrov Valdés (provincie Chubut).


Garganta del Diablo

NP Iguazú (v jazyce domorodců znamená "Velká voda") na hranici Argentiny, Brazílie a Praguaye. Potkáte tu tukany, papoušky, kolibříky a tropické motýly; rostou zde mohutné stromy, kapradiny, liány a orchideje. Známé vodopády se nachází nedaleko soutoku řek Iguazú a Paraná. Z půlměsíce dlouhého 3 km se dolů, do prostoru zvaného Garganta del Diablo (Ďáblův chřtán) řítí na 275 proudů vody, jejichž zvuk je slyšet na kilometry daleko. Podle legendy stvořil vodopády bůh řeky Iguazú v záchvatu vzteku.

NP Los Glaciares (Ledovce) - nazývaný Osmý div světa. Je to 400km dlouhá ledovcová scenérie plná útesů a fjordů zakončenou městem Ushuaia, kterému se říká "Město na konci světa." Je zároveň i výchozím místem pro návštěvu NP Tierra del Fuego (Ohňová země), kam turisty vozí vlak zvaný Tren del Fin del Mundo (Vlak na konec světa), který vozil vězně na nucené práce do lesa.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama