Památky

27. července 2010 v 19:34

O ochranu památek se v Argentině stará Comisión Nacional de Museos y Monumentos y Lugares Históricos (Národní komise pro muzea, památky a historická místa). Vznikla v roce 1940 a má za úkol chánit a udržovat historické a umělecké dědictví národa.

Casa Rosada

Některé památky v Buenos Aires

Casa Rosada: (Růžový dům; oficiálně pak Vládní dům nebo Prezidentský palác je sídlo vlády) začal se stavět v roce 1873, je to národní kulturní památka na náměstí Plaza de Mayo ve čtvrti Montserrat. Původně zde stála od roku 1594 pevnost, celnice a pošta. Z balkónu Casa Rosada řečnilo k davům mnoho osobností, např. Eva Perónová či papež Jan Pavel II. Růžová barva fasády byla prý zvolena jako kompromis mezi červenou a bílou, barvami dvou hlavních opozičních stran na konci 19. století.

Metropolitní katedrála: začala se stavět v roce 1622. Současnou podobu má od roku 1822. Vnitřek je vyzdoben obrazy a sochami převážně italských umělců. Je zde pohřben národní hrdina, bojovník za nezávislost generál San Martín.

Cementerio de la Recoleta: první veřejný hřbitov otevřený v roce 1822. Vláda zde nechala "rezervovat" místa pro osobnosti, které se významně podíleli na utváření státu. Mezi nejnavštěvovanější patří hrob Evity.

Cabildo: v 18. století sídlo městské rady, dnes národní kulturní památka, je zde muzeum.
PAMÁTKY UNESCO

Jezuitské misie (od r. 1984) - vznikaly na severovýchodě země, poblíž Posadas, hlavního města provincie Misiones. Nejzajímavější jsou ruiny staveb San Ignacio Miní 60 km od Posadas. Misie byla založena roku 1610. Uspořádání domů je podobné jako v Córdobě; je zde kostel, kaple, hlavní nádvoří, obydlí jeuitů a hřbitov. V době největšího rozkvětu misie zde žilo na 3 000 obyvatel.

Jezuitské misie

Jeskyně Cueva de las Manos (Jeskyně plná rukou) s nástěnnými malbami v provincii Santa Cruz (od r. 1999) - malby staré 9 000 let pochází od původních jihoamerických obyvatel, ruce a geometrické obrazce otištěné do kamene. Jeskyně se nachází na severovýchodě provincie, ve stepi, a nejbližší vesnice Perito Moreno se nachází 163 km odtud. Jeskyně je hluboká 24 m, 15 m široká a 10 m vysoká.

Cueva de las Manos

Jezuitská obydlí v Córdobě (od r. 2000) zahrnují kostel, kapli, sídlo řádovou kolej a córdobskko univerzitu (koleje s administrativními budovami, třídy a knihovnu). Jezuité se ve městě usadili roku 1599 a o sedm let později začali budovat. Obydlí jsou jedinečnou ukázkou jejich stavební činnosti.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama