Listopad 2010

Die Edlseer

22. listopadu 2010 v 14:05 Rakousko

Existují od roku 1990: tenkrát jako Edlseer Spatzen, potom Edlseer Trio a dnes jako Die Edlseer. Několikrát se účastnili GP. V roce 2000 s velkým náskokem vyhráli rakouské předkolo (Weil i a Schürzenjäger bin) a v roce 2006 se dostali opět do finále s titulem A Musikant im Trachteng´wand, který stvořili společně s hochy od Stoakoglerů. Skupinu tvoří 4 kluci ze Štýrska a mají dosti zajímavá jména: Manfred Maier (instalatér), Fritz Kristoferitsch (truhlář), Luigi Neuwirth (hudebník), Andreas Doppelhofer (technik). Jejich hudba oslovuje mladé i starší, a proto si hned pustíme nějaká moje oblíbená videa.


× I bleib bei Volksmusik (Zůstanu u Volksmusik - no já taky!)
× Edlziller Partyknüller (se skupinou Zellberg Buam)
× Madonna Mia (Madonna Mia, sie ist verliebt in Norbert Rier, tak to je opravdu legrační :-)
× Rot - Weiss - Rot (chvalozpěv na Rakousko)Marianne & Michael

12. listopadu 2010 v 17:35 Německo

Marianne a Michael byli jedni z prvních volksmusikantů, které jsem poznala. Mám doma kazetu s písničkami od různých interpretů, kterou jsme dostali od známých z Německa, když jsem byla malá (někdy vám o nich musím povyprávět) a je tam i Heino a Karl Moik a tak..., no a M. + M. tam zpívají tatínkovu oblíbenou Rosamunde.

Marianne Reiner, daňová poradkyně z Mnichova zpívající a hrající na akordeon, a Michael Hartl, vyučený zámečník ze Štýrska hrající na kytaru, se seznámili v roce 1973 a hned získali angažmá jako pěvecké duo. Šest let nato se vzali. Později se prosadili i jako moderátoři, textaři, nakladatelé a producenti. Mají dva syny.

Na začátku 90. let založili hudební vydavatelství, které se specializuje na podporu mladých talentů na poli volksmusik. Moderovali několik pořadů na stanici ZDF, avšak televize se v novém tisíciletí rozhodla, že jim smlouvu neprodlouží. Chce se prý omladit a vysílat jiné formáty z kategorie lidové hudby a šlágru. Tímto končí pořady jako Lustige Musikanten, Liebesgrüße mit Marianne & Michael nebo Die Superhitparade der Volksmusik. V roce 2007 obdrželi cenu za celoživotní dílo. Svojí práci se věnují 24 hodin denně a říkají: "Stále dostáváme dopisy od párů, kterým naše hudba pomohla najít znovu cestu k sobě. Máme z toho radost."


Starají se o týrané děti ve svém nejbližším okolí a velkorysými dary a benefičními koncerty podporují projekty pro zřizování terapeutických pracovišť. "Děti se cítí ve světě dospělých často bezvýznamné a ztracené, obzvlášť když zažili něco špatného." Navštěvují také domovy důchodců, aby tam lidem "připravili malou radost."

Volného času mají velmi málo, ale když to vyjde, vyrazí do hor na vandr nebo do lesa na houby, rádi lyžují nebo jedou na Malorku. Důležitý je pro ně také humor a zábava. "To pěkné na našem vztahu je, že se spolu můžeme celý den smát." Jednou se v televizi ptali na jejich manželství a Michael řekl: "Wir sind glücklich verheiretet. Das heisst ich bin verheiretet und meine Frau ist glücklich." Prostě legrace.

* Die boarischen Berge (1. TV výstup) * Hit Medley * Rosamunde (z pořadu Lustige Musikanten in Prag) *Michael Hirte

5. listopadu 2010 v 14:37 Německo

Ptáte se, jak řidič kamionu Michael Hirte (*1964) ke štěstí přijel? Docela dlouhou oklikou. Před devatenácti lety byl těžce zraněn při nehodě. Na dva měsíce upadl do komatu a přišel o práci. Protože ale uměl krásně hrát na foukací harmoniku, vydělával si jako uliční muzikant. Pak se jednoho dne přihlásil do soutěže Das Supertalent (německá verze původního Britain´s Got Talent; u nás běží v současné době totéž, nazvané Česko-Slovensko má talent). V listopadu 2008 vyhrál s titulem Ave Maria (dostal 72 % hlasů).

Již v prosinci 2008 mu vyšlo první album Der Mann mit der Mundharmonika, o rok později pak zveřejnil stejnojmennou autobiografii. Už dvakrát byl nominovaný na Echo, letos dostal Korunu lidové hudby a na jeho nejnovějším albu najdete Die schönsten Filmmelodien. Krátce po vítězství v soutěži ho také přizvala na své turné skupina Puhdys a spolupráci mu nabídl i německý výrobce harmonik Hohner. Michael pochází z Brandenburska, od polských hranic, dnes žije v Severním Porýní. A já si myslím, že patří k té skupině lidí, kterým se říká "dobrák od kosti", má tak upřimné oči a je na něm vidět, že je hodný.