Únor 2011

Slavko Avsenik & seine Original Oberkrainer

26. února 2011 v 19:37 Ostatní Evropa
Slavko Avsenik

Slavko Avsenik se narodil 26.11. 1929 v Begunje, což je dnešní Slovinsko, tehdá to ovšem bylo Jugoslávské království. Vesnice se nachází v regionu Gorenjska nazývaném také Oberkrain. Než se pustil na muzikantskou dráhu, skákal na lyžích (až 74 metrů) jakožto člen národního mužstva Jugoslávie. Na vojně se naučil hrát na piánovku i na heligonku, a sice úplně sám.
...
V roce 1953 pak se svým bratrem Vilko Ovsenikem založil Gorenjski Kvintet, jenž se stal mezinárodně známým pod jménem Slavko Avsenik und seine Original Oberkrainer. Stvořili vlastní, nový hudební styl, který (jak se píše na wikipedii) není ani moc podobný původní slovinské lidové hudbě a ve kterém jsou zpravidla zastoupeny tyto nástroje: harmonika, baskřídlovka nebo kontrabas, kytara, klarinet a trubka.

Prodali přes 36 milionů nosičů. V letech 1970 a 1985 jeli na turné po USA a Kanadě. Jako nejpopulárnější slovinská kapela v zahraničí získali spoustu ocenění, mezi nimi např. i od německého ministerstva kultury. Určitě jste je už viděli i vy, třeba ve Stadlu nebo u Hansiho.Slavko (podle wikipedie "Johann Strauss dvacátého století") napsal asi 1000 originálních písniček. Nejúspěšnější skladbou je polka Na Golici, německy Trompeten-Echo, jež zněla jako titulní melodie hned u dvou pořadů: Lustige Musikanten a Musikantenstadl. Je to prý nejhranější instrumentální skladba na světě, věděli jste to? Já ne.

...
V roce 1992 předal Slavko své dílo souboru Kranjci, který pak pod názvem Die Jungen Original Oberkrainer oficiálně jmenoval jako svého nástupce.

..
V následujícím videu Andy Borg vysvětluje, jak to se Slavkem Avsenikem bylo a hovoří s jeho vnukem Sašo Avsenikem, který hraje na dědovu harmoniku. ... Nevím jak vám, ale mně se od Oberkrainerů asi nejvíc líbí Uns´re Tante Mizzi lieben wir so sehr, ohne Tante Mizzi ist das Leben schwer... :-)
...
...
V dubnu 2010 se účastnili soutěže mladých talentů v Musikantenstadlu dva kluci z Hesenska - Olli a Benny alias Die Wildkogelkrainer s písničkou Wir stehn auf Oberkrainer a zpívali, jak mají rádi Oberkrainer Musik, ale o těch až někdy příště...
...
...


G. G. Anderson

24. února 2011 v 19:40 Německo
...
Víte, kdo je Alexander Marco nebo Tony Bell? Občanské jméno tohoto pána je Gerd Grabowski, narozen 1949 v Eschwege (spolková země Hesensko).
...
Vyučil se elektrikářem a při práci si přivydělával jako zpěvák a hráč na bicí. V 60. letech prošel několika skupinami; v roce 1973 osdtartoval sólovou kariéru pod prvním z výše uvedených pseudonymů.
...
My ho nyní známe jako G. G. Andersona (od roku 1980) - je to oblíbený zpěvák, čestný občan města Eschwege, producent a skladatel. Je ženatý, má dva syny, rád si dá kapučíno s kouskem dortíku a poslouchá hudbu všeho druhu.
...
...
Jako skladateli mu za mnohé své úspěšně tituly mohou poděkovat třeba Mireille Mathieu, Rex Gildo, Andy Borg, Judith a Mel, Brunner a Brunner, Die Paldauer, Karel Gott, Semino Rossi, Heino, Tony Christie, Roland Kaiser či prostorově výrazné duo Wildecker Herzbuben, které se oddělilo od jeho doprovodné skupiny. Dohromady jich napsal něco přes tisíc. Jeho první velké úspěchy se dostavily v 80. letech s písničkami jako Am weißen Strand von San Angelo; Sommernacht in Rom; Sommer, Sonne, Cabrio; Rosalie; Mädchen, Mädchen; Weiße Rosen schenk' ich Dir.

.....

Die Jungen Zillertaler

13. února 2011 v 12:43 Rakousko

Ahoj všichni, dnes bych vám ráda pověděla něco o Mladých muzikantech z údolí Ziller - i takhle by se dal přeložit název této skupiny, která do svého hudebního projevu zapojuje jak prvky lidové, tak i moderní. Fanoušci jim říkají zkrátka Juzis a sdružují se asi v jedenácti fanklubech.
die jungen zillertaler

Tři veselí kluci - Markus, Daniel a Michael - proslavili svoji malou rodnou vesnici Strass im Zillertal (850 obyvatel) stejně jako třeba Klostertaler své Klösterle am Arlberg. Každý rok tu pořádají velký koncert, kam se obvykle dostaví asi 5 000 lidí. Kromě toho hrávají i na místním masopustním bále. Vstupenka stojí osm euro, což je cena opravdu lidová.

Markus Unterladstätter (*1976, basová kytara) - ve skupině zastává rovněž funkci hlavního organizátora a administrativního pracovníka (dnes je módní říkat spíše manažera :-) Má k tomu blízko, neboť v době, kdy nekoncertuje, je zaměstnancem banky. Obě svá povolání má velmi rád, protože mu umožňují setkávat se s lidmi a dělat jim radost.

Daniel Prantl (*1978, kytara) je nadšeným tvůrcem internetových stránek a grafikem. Sotvaže spatřil světlo světa, bylo mu okamžitě jasné, že se jeho život bude točit kolem hudby, jen to ještě neuměl říct. :-) Jako malý se nemohl dočkat, až půjde do školy a bude se tu učit hrát na zobcovou flétnu a klarinet. Absolvoval náhradní vojenskou službu jako pomocník v ústavu pro chlapce s problémovým chováním a následně získal kvalifikaci jako pečovatel/sociální pracovník.

Michael Ringler (*1978, harmonika) zastává v kapele funkci hudebního manažera, aranžéra a technické obsluhy. Rodina, domov, přátelé, příroda a harmonika - to jsou věci, které má Michael na světě nejraději. Jeho taťka Toni bije do bubnů ve skupině Die Zillertaler.

"V jejich tvorbě byste jen těžko hledali nějaké vážné téma. Texty jsou spíše humorné, popisující veselé historky a události." Ano, vezměme si např. Drob´n auf`m Berg aneb Zwergenlied (Trpasličí písnička), se kterou se dostali až do GP der Volksmusik 2009. A o čem o je? Malý trpaslík se špičatou čepicí stojí nahoře na kopci, když vtom na jiném kopci zpozoruje malou trpaslici, a teď řeší problém, jak se k ní dostane. Nakonec vezme svůj mobilní telefon, zavolá si vrtulník a letí za tou trpaslicí. Není to legrační? Onehdy jsem tu písničku pouštěla holčičce od sousedů a taky se jí moc líbila.Hademar Bankhofer

3. února 2011 v 16:37 Kdo je

Tohoto nasmátého pána se zajímavým jménem jsem viděla poprvé v Koruně lidové hudby, kde držel řeč o tom, co je to štěstí. Hademar Bankhofer (*1941, Klosterneuburg, spolková země Dolní Rakousko) je žurnalista, který se zabývá tématem zdraví a jako expert přes zdraví vystupuje v populárně-naučných televizních pořadech, píše knížky a pravidelně přispívá do novin, občas taky napíše nějaký scénář.


1959 - 1964 studoval na UNI ve Vídni (právo, psychologii, filozofii a publicistiku)
1991 mu byl udělen titul profesor jakožto vyznamenání za zvláštní přínos společnosti. V Rakousku se tento titul uděluje mnohem častěji než v jiných evropských zemích.

Profesor Bankhofer posbíral také hromadu ocenění, např. Euro Crystall Globe či čestnou medaili od Společnosti Alberta Schweizera. Jeho dílo tvoří nespočet knih na téma zdraví, zravý životní styl, jak se zbavit špeků apod. V době, kdy se Háďa zrovna zabýval alternativními způsoby léčení, narazil při studiu teorií léčitele F.A. Mesmera na zajímavý příběh a vznikla z toho knížka Zázračný léčitel Marie Terezie.

"Když Wolfgang Amadeus Mozart navštívil svého přítele, léčitele Franze Antona Mesmera, měl jenom jedno přání: aby Mesmer uzdravil slepou klavíristku Marii Terezii von Paradis. Mladá umělkyně, která již slaví úspěchy, je kmotřenkou císařovny Marie Terezie. Mesmer nejprve Mozartovo přání odmítá. Když ale jednoho dne pozná krásnou Marii Paradisovou na koncertě v Schönbrunnu, okouzlí ho její půvab a na první pohled se do ní zamiluje. Navzdory silnému odporu z řad kolegů lékařů, stoupenců školské medicíny, se Mesmer rozhodne klavíristce pomoci. Na pozadí nemilosrdného boje mezi školskou medicínou a přírodním léčitelstvím, který tou dobou zuří v celé Evropě, autor vypráví tklivý příběh klavíristky Marie Terezie von Paradis, podle níž je dodnes pojmenována ulička v 19. vídeňském okresu, a přírodního léčitele Franze Antona Mesmera, jehož působení představuje počátky vítězného tažení alternativní medicíny."