Slavko Avsenik & seine Original Oberkrainer

26. února 2011 v 19:37 |  Ostatní Evropa
Slavko Avsenik

Slavko Avsenik se narodil 26.11. 1929 v Begunje, což je dnešní Slovinsko, tehdá to ovšem bylo Jugoslávské království. Vesnice se nachází v regionu Gorenjska nazývaném také Oberkrain. Než se pustil na muzikantskou dráhu, skákal na lyžích (až 74 metrů) jakožto člen národního mužstva Jugoslávie. Na vojně se naučil hrát na piánovku i na heligonku, a sice úplně sám.
...
V roce 1953 pak se svým bratrem Vilko Ovsenikem založil Gorenjski Kvintet, jenž se stal mezinárodně známým pod jménem Slavko Avsenik und seine Original Oberkrainer. Stvořili vlastní, nový hudební styl, který (jak se píše na wikipedii) není ani moc podobný původní slovinské lidové hudbě a ve kterém jsou zpravidla zastoupeny tyto nástroje: harmonika, baskřídlovka nebo kontrabas, kytara, klarinet a trubka.

Prodali přes 36 milionů nosičů. V letech 1970 a 1985 jeli na turné po USA a Kanadě. Jako nejpopulárnější slovinská kapela v zahraničí získali spoustu ocenění, mezi nimi např. i od německého ministerstva kultury. Určitě jste je už viděli i vy, třeba ve Stadlu nebo u Hansiho.Slavko (podle wikipedie "Johann Strauss dvacátého století") napsal asi 1000 originálních písniček. Nejúspěšnější skladbou je polka Na Golici, německy Trompeten-Echo, jež zněla jako titulní melodie hned u dvou pořadů: Lustige Musikanten a Musikantenstadl. Je to prý nejhranější instrumentální skladba na světě, věděli jste to? Já ne.

...
V roce 1992 předal Slavko své dílo souboru Kranjci, který pak pod názvem Die Jungen Original Oberkrainer oficiálně jmenoval jako svého nástupce.

..
V následujícím videu Andy Borg vysvětluje, jak to se Slavkem Avsenikem bylo a hovoří s jeho vnukem Sašo Avsenikem, který hraje na dědovu harmoniku. ... Nevím jak vám, ale mně se od Oberkrainerů asi nejvíc líbí Uns´re Tante Mizzi lieben wir so sehr, ohne Tante Mizzi ist das Leben schwer... :-)
...
...
V dubnu 2010 se účastnili soutěže mladých talentů v Musikantenstadlu dva kluci z Hesenska - Olli a Benny alias Die Wildkogelkrainer s písničkou Wir stehn auf Oberkrainer a zpívali, jak mají rádi Oberkrainer Musik, ale o těch až někdy příště...
...
...

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama