Březen 2011

Roy Black

20. března 2011 v 16:39 Německo

Gerhard Höllerich (*1943, Bobingen-Straßberg, Bavorsko) byl synem obchodníka; chtěl studovat biologii, ale z finančních důvodů se rozhodl pro podnikovou ekonomiku. Poprvé vystupoval na veřejnosti o masopustu v roce 1963 jako člen skupiny The Honky Tonks. Ve stejném roce založil se svými kamarády Roy Black and his Cannons. Hraní jim docela šlo, takže už r. 1964 získali smlouvu na desku s jedním hudebním vydavatelstvím.

Opravdová bomba ale přišla s kouskem nazvaným Ganz in weiss (1965, hudbu napsal Rolf Arland). Z mladého pana Blacka se stala hvězda a přišla i nabídka na první filmovou roli. Umisťoval se v Top 10 v německé hitparádě a s titulem Ich denk an Dich se dostal přímo na 1. příčku.

Nejhvězdnější kariéra však dlouhého trvání neměla. Svůj poslední velký komerční úspěch (píše se na wikipedii) zažil s Schön ist es auf der Welt zu sein (1971), což byl duet s desetiletou norskou holčičkou Anitou Hegerland. V sedmdesátých letech natočil několik filmů, oženil se, jezdil po koncertech (až 250 výstupů ročně). V polovině osmdesátých let přišly zdravotní problémy (se srdcem). Zemřel 9. října 1991. Příjmení jeho pseudonymu odkazuje na jeho černé vlasy, jméno potom na jeho idol, jímž byl americký zpěvák Roy Orbison.


O jeho životě bylo napsáno několik knih a v roce 2000 o něm dokonce vznikl muzikál nazvaný Ganz in weiss. Často ho kritizovali jako "zpěváka slaďáků", ovšem v roce 2004 televize RTL při přípravě pořadu Die erfolgreichsten Sänger zjistila, že nejúspěšnějším německým zpěvákem za posledních čtyřicet let byl právě Roy Black.

Máte pocit, že jsem na něco zapomněla? Ano. To nejzajímavější (alespoň pro mě) jsem nechala až na úplný konec. V letech 1989-91 hrál Roy Black v seriálu Ein Schloss am Wörthersee; u nás bežel pod názvem Hotel u jezera. Mně bylo nějakých deset dvanáct let a moc se mi ten seriál líbil, tedy hlavně jeho znělka a ty krásné obrázky od Wörthersee. Hltala jsem každý díl a nadávala si pro sebe, že u nás v obchodech neseženu německé písničky.


Ich denk an Dich

13. března 2011 v 14:33

vyšlo 14. 7. 2006

Tak copak tady máme pěkného? Například známou skladbu Ich denk an Dich, kterou napsal známý skladatel Rolf Arland (děda Maxiho Arlanda) a v roce 1968 ji zpíval Roy Black. Dále jsou tu španělské verze od No More Bolero, Gitarren klingen leise durch die Nacht a Have You Ever Really Loved A Woman (původně zpívá Bryan Adams). Taky vás bude jistě zajímat, že na deváté skladbě na tomto albu se podílel G. G. Anderson a šestnáctou nazpíval SR se skupinou Die Paldauer. 20. 10. 2006 vyšla speciální edice s dalšími bonusovými skladbami (č.18 a 19).

1. Buenos Dias - Ich bin wieder hier
2. Ich denk an Dich
3. No Mas Boleros (No More Bolero)
4. Du bist alles für mich - Mi Amor
5. Ich wünsch Dir alle Liebe dieser Welt
6. Guitarras De Nostalgia (Gitarren klingen leise durch die Nacht)
7. Frag doch mein Herz
8. Du bist mein erster Gedanke
9. Du schöne Madonna
10. La Mujer Que Amas (Have You Ever Really Loved A Woman)
11. Oh Mi Vida - Meine Liebe
12. Nur für Dich allein
13. La Paloma
14. Lieber Gott ich bitte dich
15. Lass mich nie mehr allein
16. Meine Sonne bist Du (duet se skupinou Die Paldauer)
17. Aber Dich gibt's nur einmal für mich
18. The Sound of Vienna - BONUS
19. Wie ein Traum so schön - BONUS

PS: Ráda bych poděkovala Lucii ta to, že si dala tu práci a vyhledala videa na youtube.com Děkuju. :-)