Roy Black

20. března 2011 v 16:39 |  Německo
rb

Gerhard Höllerich (*1943, Bobingen-Straßberg, Bavorsko) byl synem obchodníka; chtěl studovat biologii, ale z finančních důvodů se rozhodl pro podnikovou ekonomiku. Poprvé vystupoval na veřejnosti o masopustu v roce 1963 jako člen skupiny The Honky Tonks. Ve stejném roce založil se svými kamarády Roy Black and his Cannons. Hraní jim docela šlo, takže už r. 1964 získali smlouvu na desku s jedním hudebním vydavatelstvím.

Opravdová bomba ale přišla s kouskem nazvaným Ganz in weiss (1965, hudbu napsal Rolf Arland). Z mladého pana Blacka se stala hvězda a přišla i nabídka na první filmovou roli. Umisťoval se v Top 10 v německé hitparádě a s titulem Ich denk an Dich se dostal přímo na 1. příčku.

Nejhvězdnější kariéra však dlouhého trvání neměla. Svůj poslední velký komerční úspěch (píše se na wikipedii) zažil s Schön ist es auf der Welt zu sein (1971), což byl duet s desetiletou norskou holčičkou Anitou Hegerland. V sedmdesátých letech natočil několik filmů, oženil se, jezdil po koncertech (až 250 výstupů ročně). V polovině osmdesátých let přišly zdravotní problémy (se srdcem). Zemřel 9. října 1991. Příjmení jeho pseudonymu odkazuje na jeho černé vlasy, jméno potom na jeho idol, jímž byl americký zpěvák Roy Orbison.


ein schloss
O jeho životě bylo napsáno několik knih a v roce 2000 o něm dokonce vznikl muzikál nazvaný Ganz in weiss. Často ho kritizovali jako "zpěváka slaďáků", ovšem v roce 2004 televize RTL při přípravě pořadu Die erfolgreichsten Sänger zjistila, že nejúspěšnějším německým zpěvákem za posledních čtyřicet let byl právě Roy Black.

Máte pocit, že jsem na něco zapomněla? Ano. To nejzajímavější (alespoň pro mě) jsem nechala až na úplný konec. V letech 1989-91 hrál Roy Black v seriálu Ein Schloss am Wörthersee; u nás bežel pod názvem Hotel u jezera. Mně bylo nějakých deset dvanáct let a moc se mi ten seriál líbil, tedy hlavně jeho znělka a ty krásné obrázky od Wörthersee. Hltala jsem každý díl a nadávala si pro sebe, že u nás v obchodech neseženu německé písničky.

 


Komentáře

1 Dana Dana | 8. dubna 2011 v 15:02 | Reagovat

Moc děkuji, opět mnoho zajímavého. Vůbec mně nepotěšilo, že HOTEL U JEZERA mně absolutně minul. Bohužel mně v té době bylo podstatně víc a asi jsem měla jiné starosti.:-) Znám Roye Blacka až díky satelitu, to je pár let zpět. Teď se začnu po českém vydání serialu pídit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama