Duben 2011

Volksmusik x volkstümliche Musik

23. dubna 2011 v 11:44 Hudba (ne)jen lidová
zwerg

Asi byste měli vědět (tedy pokud to ještě nevíte), co vlastně v té televizní bedýnce sledujeme.

VOLKSMUSIK (lidová hudba), označuje anonymní skladby vzešlé prostě z lidu, popř. díla známých autorů z oblasti umělé hudby, která s postupem doby prostě zlidověla. O zachování tohoto kulturního dědictví se starají folklórní soubory. Znáte nějaké?

Naproti tomu stojí tzv. populární lidová hudba - VOLKSTÜMLICHE MUSIK nebo také volkstümliche Popularmusik, která se snaží vytvářet skladby na lidové motivy a která je hojně prezentována v médiích.

V německé hovorové mluvě a v televizi (pro komerční účely) se pro populární lidovou hudbu (volkstümliche Musik) používá zjednodušující označení Volksmusik, takže průměrný občan ČR, jako třeba já, než zjistí, jak to doopravdy je, má v tom nějakou dobu pěkný guláš. :-)

Volkstümliche Musik má v alpských zemích jak nadšené příznivce, tak odpůrce. Její postavení se podobá české dechovce, což dokládá mj. i skupina na facebooku s názvem Alles außer Volksmusik (Všechno kromě lidové hudby). Když se u nás někoho zeptáte, jakou hudbu poslouchá, velmi často vám odpoví, že všechno kromě dechovky. Mám to vypozorované. (Krátkou úvahu na toto téma najdete zde.)

Volkstümliche Musik se tradiční hudbou inspiruje, pochází však od současných autorů, nahrávky vznikají v moderních produkčních podmínkách; její interpreti sice vystupují v kostýmech připomínajících tradiční kroje, ale kromě houslí a harmonik používají i moderní instrumentář jako bicí a elektrické kytary. Hlavní rozdíl oproti Volksmusik ale spočívá v tom, že je tato hudba pěstována většinou profesionálními hudebníky a využívána jako obchodní artikl. Texty se píší větši­nou v obecné či spisovné němčině, aby jim stejně dobře rozuměl Helmut z Duisburgu, Gotthilf z Luzernu či Siegfried z Klagenfurtu. Volkstümliche Musik je často kritizována a označována jako kýč a její odpůrci ji důsledně odlišují od tradiční hudby.

S populární lidovou hudbou je spřízněn tzv. volkstümlicher Schlager (lidový šlágr), který se z ní začal vyčleňovat na začátku osmdesátých let minulého století. Jeho interpreti rozebírají ve svých textech stejná témata jako interpreti populární lidové hudby, zpívají však ve spisovné němčině (Hochdeutsch), odkládají tradičně laděné kostýmy a vystupují v civilním oblečení. Rovněž tento styl řadí média do kategorie Volksmusik.

Pořady s echt lidovou hudbou jsou např. tyto: Mei liabste weiss, Klingendes Österreich, Bei uns dahoam. Populární lidovou hudbu potkáte v Musikantenstadlu, ve Slavnostech lidové hudby atd. Já osobně považuji za lidovou hudbu jak tu "pravou", o kterou pečují folklorní soubory, tak tu televizní. Podle hudebního slovníku se lidovou hudbou rozumí i "produkce amatérských hudebníků", což je třeba i to, když si s tatínkem sedneme na lavičku před domem a hrajeme na harmoniku nebo když v naší hospodě hrají Šroti.

Ať už si pod souslovím "lidová hudba" představíte cokoli, vězte, že nejdůležitější je radost, kterou vám poslech vašeho oblíbeného kousku přinese.

Takže takhle nějak to je. A kdybyste někdy viděli Němce nabo Rakušana, kterak se vzteká a prská, že to co běží v televizi v žádném případě není lidová hudba, tak se s ním nehádejte a nabídněte mu prášek na uklidnění.


* * *
Zdroje:
http://www.aeiou.at/aeiou.encyclop.v/v781362.htm
http://de.wikipedia.org/wiki/Volkstümliche_Musik
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidová_hudba
VYSLOUŽIL, Jiří: Hudební slovník pro každého.