Květen 2011

Andreas Gabalier

25. května 2011 v 12:38 Rakousko

Andreas Gabalier (*1984) studuje na univerzitě v Grazu práva. Kariéra zpěváka pro něj začala v roce 2009, kdy se zúčastnil rakouského předkola Grand Prix lidové hudby a obsadil druhé místo. Jeho první album Da komm´ ich her obdrželo po měsíci zlatou desku za 10.000 prodaných nosičů.

Lidé si často myslí, že příjmení Gabalier je umělecký pseudonym. Není tomu tak. Vděčí za něj tak trochu jednomu "malému Korsičanovi", který měl ideu sjednocené Evropy a jeho vojsko došlo až do Štýrska, kde v roce 1797 obsadili Leoben, Bruck a Graz (Štýrský Hradec). Po uzavření příměří francouzští vojáci zemi opustili, ale svůj nový domov tu zjevně našel alespoň jeden z nich.


Jeden příbuzný mu řekl, že zná někoho z hudební branže, kdo by mu mohl poradit, jednalo se o jakéhosi K. Bartelmusse, který mj. "objevil" i Nika P. Ten pán rozpoznal Andyho potenciál a nabídl mu spolupráci. Pak to šlo rychle. "Před časem jsem prodával svá CD na internetu úplně sám a teď se připravuji na velké televizní výstupy." Na harmoniku se naučil hrát sám a má ji nejraději, protože je to nástroj, který je tam u nich v horách nejčastěji k dispozici. Andreas moc rád chodí po horách a písničky si píše sám.