André Rieu

1. června 2011 v 11:49 |  Ostatní Evropa

Nizozemí je bezva země. Mají tam květinové trhy, větrné mlýny a sýry, královskou rodinu a legrační jazyk. Je to země Vermeera a van Gogha a pochází odtud i André Rieu. No řekněte, kdo by toho pána neměl rád, když se vždycky tak krásně usmívá.

André Léon Marie Nicolas Rieu (*1949) je holandský violista, vedoucí orchestru, aranžér a hudební producent. Pochází z muzikantské rodiny a vyrostl s klasickou hudbou. Jeho otec byl šéfdirigentem Lipské opery a dirigentem LSO (Limburgs Symfonie Orkest), kde André hrál do roku 1989 na violu. Na tu se učil hrát na konzervatoři v Lutychu a Maastrichtu.

Na konci sedmdesátých let vešel v Beneluxu ve známost se souborem Het Maastrichts Salon Orkest, který hrál tzv. salónní hudbu. Někteří z jeho tehdejších společníků jsou i v jeho dnešním orchestru. Od poloviny 90. let cestuje André se svojí violou značky Stradivari a svým orchestrem Johanna Strausse po celém světě. Toto velkolepé hudební těleso čítá asi 50 hudebníků. Za četná turné po Německu vděčí André výstupům u Karla Moika v Musikantenstadlu. Kromě koncertních turné pořádá speciály s populárními tvářemi z televize.

Od roku 2008 vystupuje vedle obvyklých koncertů také v obrovských halách a na stadionech, kde používá jako kulisu obraz zámku Schönbrunn v přibližně životní velikosti. Pravidelně s ním vystupuje také Balet vídeňské státní opery. Pevnou součástí koncertů jsou navíc vystoupení různých hostů ze světa opery. Neobvyklé na jeho výstupech je to, že jako dirigent orchestru ještě navíc sám hraje a většinu času je otočený čelem k publiku, takže v pravém slova smyslu vlastně nediriguje... Ostatně Johann Strauss ml. ve své době také takto fungoval.

Muž, jenž změnil vážnou hudbu na populární.
Článek v češtině zde.

André hraje klasické kusy v populárním kabátku a chce touto prezentací oslovit co možná nejširší publikum. Repertoár doplňují šlágry a další skladby populární hudby v záři působivých světelných efektů. Hudební kritici považují jeho produkci za povrchní, neboť André prý používá klasické melodie, aby je prezentoval líbivě. To podle nich zřejmě není dobré, neboť když posloucháte třeba Mahlera, předpokládá se nejspíš, že budete mít těžkou depresi. Já nevím, k čemu ti kritici vlastně jsou? Někdy mám pocit, že existují jenom proto, aby člověku kazili radost. Ano, jsou to zloději radosti!

Nyní následuje několik úžasných kousků. Všímejte si, že z toho jsou na větvi jak hudebníci, tak publikum. Když to vidím, musím začít skákat taky. :-) Zorba´s Dance, Rosamunde, Strauss Walzer, Hava Nagila, La Ola Walzer, Brasil symphony, Don´t cry for me Argentina, Clog dance, Tulpen aus Amsterdam, Cielito lindo, André a tříletý houslista. 


Komentáře

1 Lucia SR Lucia SR | 12. června 2011 v 11:15 | Reagovat

Ahoj Marisol!
Andre je super, je zábavný, muzikálny,...
Pozerala som koncert, ktorý mal minulý rok v Maastrichte a bol grandiózny. Dokáže spojiť klasickú hudbu s modernou takým milým spôsobom /čo tam po kritikoch/.
Tu v odkaze výborne spieva Carmen Monarcha a veľmi sa páči aj výraz samého Andre Rieu: http://www.youtube.com/watch?v=2PIj2wMUAqI
Pekný deň a ďakujeme za článok!
Lucia

2 Terka Terka | E-mail | 4. srpna 2012 v 17:49 | Reagovat

André Rieu je skvělý nizozemský houslista i se s svým JSO. Byla jsem na jeho koncertech ve Vídni a je to nezapomenutelný zážitek. T.P.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama