Červenec 2011

Die Trenkwalder

7. července 2011 v 10:00 Rakousko

Die Trenkwalder z Tyrol patří bezpochyby k nejoblíbenějším rakouským skupinám. Toto kvarteto nadaných muzikantů, kteří s rockovým nádechem zpívají o lásce k vlasti daleko za hranicemi Rakouska, vyjadřuje nespoutanou radost ze života a radost z hraní, kterou sotva najdete jinde. Na začátku tohoto roku navštívili již posedmé Ameriku, tentokrát Las Vegas.

Jméno jim dal zakládající člen Hubert Trenkwalder alias Hubsi. Ten dostal do vínku talent pro hru na harmoniku a přivykal jí od raného dětství. Stejně jako v mnohých jiných tyrolských rodinách se i u Trenkwalderových doma hrálo a zpívalo. Už jako tříletý zpíval Hubsi se svojí sestrou tyrolské lidové písně. V Innsbrucku studoval hru na lesní roh, ale jeho vášní byla harmonika a zpěv. V sedm­nácti letech založil svoji první kapelu Alpl-Buam, brzy poté následovaly první televizní show. S každým rokem to šlo líp a líp.


V roce 1994 přišel průlom s albem k TV seriálu Der Bergdoktor, který se natáčel v jeho vsi Wildermieming v tyrolském údolí Inntal. První turné s Marianne a Michaelem a Hubsiho předělávka staré skladby od Slavka Avsenika Hey, Slavko, spiel uns einen vynesly skupinu, nyní již přejmenovanou na Trenkwalder do nejvyšší ligy.

Dovolená je pro Huberta již několik let cizí slovo, ale "všechny nové výzvy mě baví", říká tento vášnivý horolezec. Za rok odehrají Trenkwalder na sto koncertů. Další členové skupiny (a výjimeční umělci, jak se píše na jejich stránkách) jsou momentálně: Hanspeter Wille (basová kytara), Phillip Haniger (kytara) a Christian Bernert (bicí). Hubertův strýc Jörg Trenkwalder manažeroval deset let skupinu Schürzenjäger a teď se stará o jeho obchody. Hubsi také vlastní vlastní vydavatelství. Jinak musím ještě říct, že Hubert je super jméno.