Karel Hašler

22. září 2011 v 16:03 |  České země a Slovensko

Kdo byl Karel Hašler jsem zjistila, když v televizi uvedli pětidílný seriál Pražský písničkář (1997). Hlavní roli hrál Viktor Preiss. Líbily se mi tam dvě věci: písničky (hlavně Bílý kvíteček) a divoká historka o tom, že prý podle Karla pojmenovali Hašlerky.

- narození a úmrtí: *31. října 1879, Praha / +22. prosince 1941, Mauthausen
- rodiče: pracovali ve smíchovských sklárnách
- profese: písničkář, herec, textař, skladatel, spisovatel, scenárista, dramatik, režisér; vyučen rukavičkářem
- divadla, jimiž prošel: kočovné divadelní společnosti, smíchovské divadlo Pavla Švandy (od r. 1897). Po krátké době odešel (pěšky) hrát do Tábora, brzy se ale vrátil do Prahy. Poté hrál v Národní divadlo v Brně (1901), divadlo v Lublani (1902), Národního divadlo v Praze (1903 - 1915), dále kabarety a varieté (Lucerna, Rokoko)
- rodina: 1908 se oženil se Zdenou, sestrou klavíristy a skladatele Rudolfa Frimla; měli dva syny

Z Národního divadla byl propuštěn pro nekázeň. "Už před tím se ale začal živit svými písněmi." (toto je famózní citace z wikipedie :-). "Jeho písně se rychle staly velmi populárními nejen pro výrazný patriotický obsah a lásku k Praze, ale také kvůli krásným melodiím a velmi často štiplavému obsahu na úkor politiků. Mnohdy mu prý stačil jeden den, aby o nějakém dalším skandálu složil a nazpíval novou píseň a brzy si ji zpívala celá Praha..." … pokračování najdete na stránkách ČSFD.


 


Komentáře

1 Dana Dana | 30. září 2011 v 12:27 | Reagovat

Známe, známe ..., ale moc o nich nevíme. Díky!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.