Nik P.

12. října 2011 v 19:00 |  Rakousko

Jednou mi můj drahý bratr s vážnou tváří sdělil, že se domnívá, že mě tu zapomněli mimozemšťani při cestě na jinou planetu. To je možná důvod, proč ráda poslouchám písničky Nikolause Presnika. Zpívá totiž často o hvězdách, slunci a měsíci a o vesmíru vůbec.

Nik P. (*1962, Friesach, Korutany) patří od konce devadesátých let k nejúspěšnějším interpretům svého žánru. Za hranice rodného Rakouska ho vystřelila skladba Ein Stern, der deinen Namen trägt, kterou napsal někdy kolem roku 1998, tedy ještě v minulém tisíciletí.


Po brzké smrti maminky Marii vyrůstal u náhradní rodiny v městečku Straßburg v Korutanech. Vyučil číšníkem, nicméně po návratu z vojny pracoval jako tesař, později jako technik u nějaké firmy, jejíž jméno nás nezajímá. Již jako dospívající mladík se sám začal učit na kytaru. V devatenácti založil se svým bratrancem malou skupinu okresního věhlasu.

Nyní následuje citace z wikipedie: "Když jeho šéf Klaus Bartelmuss objevil Nikův talent, zařídil mu nahrávací studio jménem Stall Records. Pod titulem Gebrochenes Herz vyšlo jeho debutové album (1997), které nahrál s doprovodnou skupinou Reflex. Hned s prvním singlem Dream Lover skončil až na prvním místě v domácí hitparádě."

V roce 1998 přišlo album Mit dir, na němž se nachází pozdější veleúspěšný titul Ein Stern. 2001 ho televize ORF vyznamenala jako nejhranějšího interpreta cenou Goldener Stern čili Zlatou hvězdou (vždyť to říkám, člověk z vesmíru, přesně můj typ, a jeho oblíbeným spisovatelem je Paulo Coelho).

V roce 2007 nahrál Nik P. verzi Hvězdy. která nese tvoje jméno jako duet s DJ Ötzim. V Německu se z toho stal nejúspěšnější singl za posledních deset let. Já se tomu vůbec nedivím, neboť je to překrásné. 2008 získali Echo v kategorii Hit roku a vyneslo jim to celkem 10 zlatých desek.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama