Original Naabtal Duo

27. října 2011 v 7:00 |  Německo

Naabtal v oblasti Oberpfalz (Horní Falc, jeden ze sedmi bavorských okresů) je prostě údolí řeky Naab, která je severním přítokem Dunaje. Jméno Naab, to vás bude zajímat (no, vás možná ne, ale mě určitě :-), se odvozuje od prastarého slova nebh, v překladu voda.

Od osmi let nadšený hráč na akordeon, jinak povoláním listonoš Wolfgang Edenharder (*1962) založil zamlada se svým kamarádem bubeníkem Hubertem skromné hudební těleso, jež nazval Original Naabtal Duo. Vystupovali při různých příležitostech v okolí Řezna. Pak mu kamarád odešel a nahradil jej Willi Seitz (*1957). Spáchali spolu první opavdovou nahrávku Musik für unsere Freunde (1985).

O pár let později (1988) došlo k něčemu, o čem se těm dvěma ani nesnilo. Jednoho dne si vyrazili na soutěž Grand Prix der Volksmusik a s titulem Patrona Bavarie ji vyhráli. Úspěch to byl ještě větší než broznová socha Bavarie*) na Tereziánské louce v Mnichově. O té písničce se říká, že je nejznámější a nejkrásnější v dějinách populární (nebo chcete-li umělé) lidové hudby.Na začátku devadesátých let se ti dva rozdělili a dařilo se jim i jako sólistům, přičemž Wolfgang zůstal u svého žánru a Willi odešel za lepší pastvou na country scénu. V Podzimní slavnosti lidové hudby 2003 se s velkou slávou opět dali dohromady a s albem Wir sind wieder da (Už jsme zase tady) slavili svůj velký návrat čili cizím slovem comeback. A stejně jako například Rudy Giovannini měli i oni co dočinění s papežem, neboť při příležitosti jeho návštevy Bavorska (r. 2006) složili píseň Unser Papst, der kommt aus Bayern**).

*) Nápad s odlitím té obrovské sochy pocházel od krále Ludvíka I., který se pochválil slovy: "Jenom Nero a já jsme schopni vystavět takové velikány." Nevím, nevím, Ludvo, ale vypadá to, že Wolfi a Willi vás se svojí Bavarií doběhli, alespoň v přeneseném slova smyslu.

**) To mi připomíná, že když mě jako děcko učil tatínek německy, jedna z prvních věcí, o které jsem v tomto jazyce měla ponětí, byla právě papežská hodnost. Když se objevil v televizi nebo v novinách, tatínek se zeptal "Wer ist das?" a já žvatlala "Das ist der Papst Johannes Paul der zweite."


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama