Leden 2012

Ronny

14. ledna 2012 v 15:33 Německo

Pan Jaroslav mě poprosil, zda bych mohla napsat článek o "zpěvákovi s krásným, hlubokým, sametovým hlasem, který se jmenoval Ronny". Tady je.

Valerie Trio, Bob & Eddy, Die Colorados, Die Blizzards - všemi těmito uskupeními prošel německý zpěvák, skladatel a producent Wolfgang Roloff (*10.3. 1930, Brémy; †18.8. 2011 tamtéž), kdysi známý také pod pseudonymem Otto Bänkel.

V padesátých letech byl členem tria (1954), ze kterého se po odchodu jednoho z muzikantů stalo duo. V šedesátých letech se začal prosazovat jako sólový zpěvák. V roce 1963 nahrál singl Oh My Darling a konečně pro sebe objevil umělecké jméno, které mu "už zůstalo" - Ronny. Následovaly další úspěšné tituly. V sedmdesátých letech Ronny opustil jeviště a věnoval se spíše skládání a producentské činnosti. Podporoval kromě jiných tehdejší dětskou hvězdu Heintje Simonse.


Co možná nevíte a vědět byste mohli, je, že Ronny je autorem textu jednoho velmi, velmi známého titulu, a sice Sierra Madre del Sur (1970). Hudbu napsal německý skladatel Hans Hee, narozený v Brazílii, ale o tom zase jindy. Ronny Sierru i sám nazpíval a představte si, úspěch nebyl nic moc. Až v roce 1987 se jí ujali Schürzenjäger a stal se z ní hit. A pak chtěli mít Sierru v repertoáru mnozí další: Kastelruther Spatzen, Heino, Marianne a Michael...