Květen 2012

Ruda z Ostravy

15. května 2012 v 19:13 České země a Slovensko

V Musikantenstadlu kdysi zajišťoval komické výstupy zpěvák Hias, to ještě za Karla Moika. Dnes tam za účelem veselého žvatlání a vyprávění vtipů vždy přikvačí Waltraud a Mariechen. V českém Dostaveníčku s lidovou hudbou, jak Stadlu říkají v našich televizních programech, by tuto funkci - dle mého názoru - zastával jednoznačně Ruda z Ostravy.


* * *

Tento svérázný synek s vyvalenýma očima a cigárem za uchem se poprvé zjevil v pořadu televize HBO Na stojáka (r. 2005). Prezentoval se zde jako horník z ostravských dolů, tak trochu nevychovanec. Do povědomí diváků se zapsal svým opusem Nuda a humorným štěkem Sedm posledních vět před smrtí. Náruč široké veřejnosti jej objala v roce 2008, kdy se účastnil soutěže X-Factor. Téhož roku s Milošem Knorem spoluzaložil agenturu Komici s.r.o. A od té doby si svět bez něj neumíme představit. Chcete-li se bavit s Rudou, pusťte si rádio Frekvence 1, kde toto ojedinělé individum vysílá každý den od 12:00 do 14:00.


Za postavou Rudy z Ostravy se skrývá Michal Kavalčík narozený roku 1975 v Českém Těšíně. Vystudoval Ostravskou konzervatoř, obor hudebně-dramatický, účinkoval v muzikálech Dracula, Evita, Hamlet, Krysař nebo Cikáni jdou do nebe a hraje v seriálu První krok. Od osmnácti let pracuje jako rozhlasový moderátor. Michal je Blíženec, což možná vysvětluje toho Rudu. Znáte to, Blíženci - to je několik lidí v jednom těle.

Když bratr poprvé ukázal mamce video s Rudou z Ostravy, byla upřimně zděšena. Postupem času si na něj ale zvykla. A Rudovi taky vyšla knížka! U odvážného nakladalelství Fragment! Jmenuje se Besceler a stačí, když si přečtete tohle a musíte ji mít: "Zduř děcka, když sem zjistil, že už aji bezvyznamne zpěvačky, uklizečky nebo kuchařky maji knihy svojich (kratkých) paměti, tuž mě to dožralo! Bo sem, kurde, též selebryta! No ni? Držite v rukach moju knihu, kera je neopakovatelna, bo je prvni na světě kompletně v hadečku a navíc aji ve 3D. Kromě šiřky a vyšky ma teš nevidanu hloubku, ačkoli, a to tu přiznavam otevřeně, vyznačuje se do jiste miry aji plytkosti zapisu. Neuvěřitelná kniha o stejně neuvěřitelném Rudovi z Ostravy je určená pro každého cypa - promiňte čtenáře."