Karel Gott

17. ledna 2013 v 15:34 |  České země a Slovensko

Pokoušet se zde představovat tohoto zpěváka by bylo zbytečné jako nošení dříví do lesa, že? Přesto by tu neměl chybět, není-liž pravda? Jak to ale udělat, aby článek byl alespoň trochu zábavný, když o něm už všichni všechno vědí? Tak tedy stručně:

Karel Gott se narodil v létě roku 1939 v Plzni, na což jsou tamní občané jistě nesmírně hrdí. Přesněji to bylo 14. července, což je například ve Francii státní svátek, protože se slaví dobytí Bastily, které léta Páně 1789 znamenalo začátek Velké francouzské revoluce. Chtěl studovat na malíře (ne pokojů samozřejmě), avšak na uměleckou školu ho nepřijali. Nastoupil tedy na dráhu elektromontéra, ovšem každému muselo být jasné, že z něj nakonec bude něco jiného. Už jen kvůli tomu božímu příjmení. Kromě malování totiž taky moc rád pěl, a tak se pomalu vydal tudy. V roce 1958 se účastnil soutěže Hledáme nové talenty a publikum bylo nadšeno. Odborná porota přesně naopak, což ale vůbec nevadilo, protože my už dávno víme, jak tahle pohádka pokračuje. Tady alespoň vidíte, k čemu takové odborné poroty jsou. Můj brácha (shodou okolností vyučený elektromontér) by vám to řekl hezky naplno a lidově, ale... :-)

Mladý Kája byl od začátku prostě jiný. "Ztělesňoval hudební styl, který měl jednou provždy změnit tvář populární hudby." V jistém smyslu to byla revoluce. Ne nadarmo se narodil 14.7., že? Zpočátku po nocích zpívával v pražských kavárnách a přes den pracoval v ČKD. V roce 1960 zahodil montérky a začal se věnovat zpěvu řádně - na pražské konzervatoři. A dál už to znáte: působil v divadle Semafor, úspěšně spolupracoval s bratry Štaidlovými a Karlem Svobodou, 1963 vyhrál prvního Zlatého slavíka, ..., v pohádce Z pekla štěstí hrál Lucifera, objevil se v bláznivém sitcomu Comeback, ale tím seznam jeho rolí zdaleka nekončí.


Pro nás v Čechách je pan Gott prostě Kája nebo Mistr. V zahraničí mu říkají Zlatý hlas z Prahy a pro německy mluvící musí být jeho příjmení nanejvýš zajímavé, neboť Gott znamená Bůh. Jsou tam z "našeho" Káji opravdu na větvi, zvlášť když spustí jejich oblíbený song. Víte, který to je? Pojďme si ho poslechnout.


Kája Gott je oblíbeným zpěvákem mojí babičky. Můj bratr ho uznává jako velkého umělce, což je při jeho hudebním vkusu pozoruhodné, ale milé. Někdy si z něj dělám legraci a ptám se ho, jestli se naučí zpívat, když je taky elektrikář. Mně se líbí Kájovy výstupy v německé televizi a moje teta Jaruš z něj doslova šílí. Odjakživa.

 


Komentáře

1 Milena Milena | E-mail | 14. července 2014 v 10:45 | Reagovat

Dobrý den, Kája Gott je narozen v roce 1939 nikoli 1933. S pozdravem Milena

2 Eduard Nud Eduard Nud | 13. května 2015 v 16:25 | Reagovat

Dovolte mi drobnou poznámku. Taky ho nevzali na uměleckou školu. Ještě štěstí, že se narodil až roku 1939 a ne 1933. Co by asi dělal, kdyby před sebou neměl odstrašující případ Adolfa Hitlera a jasný důkaz toho, že tudy cesta nevede. Jinak s takovým jménem je člověk přímo předurčený stát se jedničkou, ještě že se Áda nejmenoval Adolf Gott.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama