Šlágr TV

3. ledna 2013 v 14:27 |  Zprávy ze Šlágr TV

Přátelé, znáte to přísloví, že každý sen se jednoho dne vyplní? A tak se stalo. Už jsme se zde něco naskuhrali, že nám v televizi nikdo nepustí lidovou hudbu a téměř závistivě jsme natahovali krky k našim německým a rakouským sousedům. Nyní však přišel čas, kdy jsme se dočkali. Koncem minulého roku se zapojila do celoplošného vysílání Šlágr TV - československá lidová televize, jež nabízí hudbu, za kterou se na ostatních stanicích nejspíš stydí, a proto dělají, že neexistuje. Na Šlágru se hraje dechovka, lidovka a vůbec to, po čem se ta stanice jmenuje, a sice v jazycích, kterým všichni rozumíme.


Na oficiálních stránkách této stanice se dočtete, že Šlágr je jakousi prodlouženou rukou vydavatelství Česká Muzika, které je zásobuje spoustu videoklipů. Ředitelem - jak jsem pochopila z pořadu Dolejte řediteli - je pan Karel Peterka, jemuž bychom za to, co pro nás vykonal, měli od teď až na věky provolávat slávu. Většina pořadů se natáčí přímo ve studiu Šlágr TV. Na tom by nebylo nic pozoruhodného, až na to, že celá společnost sídlí v Dubném, což je dědina v jižních Čechách čili žádné velkoměsto. Doma jsme uvažovali nad tím, jak to tam asi vypadá, jestli mají ti Peterkovi tak velký dům? Se stodolou, kam se všichni ti hudebníci vejdou? Jestli ano, tak mají doslova a do písmene takový český Musikantenstadl. To mi připomíná, jak moc mě potěšilo, že se na Šlágru už kolikrát objevil český Andy Borg Franta Uher.

Dalším z pěkných pořadů jsou například Písničky na přání nebo Šlágr studio, kde se můžete dozvědět víc o svých oblíbených interpretech. A že jich tady v Československu máme! To jsem ani netušila. Asi napíšu do Šlágru děkovný dopis za to, že tak výrazně rozšířil mé obzory. Nejvíc ze všeho mě ovšem rozjařil pořad Dechovka místo zpráv. Na to se určitě podívejte. Udělá vám to radost a ukazují tam jen samé slušné lidi.

Na webových stránkách Šlágru můžete také hlasovat v různých hitparádách a je tam k mání i program vysílání. Na téhle stanici je ovšem fajn, že vlastně žádný program nepotřebujete. Vždycky je tam něco, na co se nechá koukat, "aniž bych se musel bát, že na mě bude někdo mířit pistolí", jak říkával můj děda. To mi připomíná, že v onom pořadu Dolejte řediteli jednou četli kousek recenze, ve které autorka obrazně řečeno "zvracela" nad poselstvím, které se objevuje ve všech zdejších pořadech: máme vás rádi a i vy se mějte rádi. Koukám, že je to všude stejné: totiž, já také četla spoustu článků, jež napsali odpůrci volksmusik a volkstümliche Musik, a pohoršovali se nad tím, že se zpívá jen o krásném světě bez starostí a bez civilizačních nemocí, kde se naprosto ignoruje současný svět a jeho dění. Nechápu, co je na tom špatného, na chvíli si odpočinout při poslechu takové milé hudby. Kromě toho si fakt nedokážu představit, že by kapely jako Kastelruther Spatzen nebo Mistříňanka zpívaly o bahně společnosti.

Ohlasy na tuto stanici jsou prý z 99% kladné. Zbylé množství tvoří rejpalové a nespokojenci, kteří před tím, než vyjádřili svůj názor, pravděpodobně vůbec nepřemýšleli o tom, jak moc náročné je provozovat takovou začínající televizi, nebo lidé, kteří nemají smysl pro humor. A tak si někdo například stěžoval, že pan Karel má ve Šlágr studiu na nohách bačkory. Že prý to vůči hostům není uctivé. Mě to naopak nadchlo (Onehdy, když jsem plácala vánoční cukroví. Málem jsem smíchy spadla pod stůl. :-) a pak jsem se stále vyptávala babičky, která Šlágr sleduje, jestli náhodou neví, kdy tam zase bude Peterka v bačkorách.

Pak si také jeden šmoula Mrzout stěžoval na nějaký večerní pořad maje při tom nejapné poznámky na adresu vizáže účinkujících a kvalitu hudby, jež se ani nedají opakovat. Rovněž mu nebylo vhod, jakou mluvou pan Karel se svými hosty hovoří a že prý není na rozhovory dostatečně připravený. Prosím vás, Šlágr je lidová televize, má to i v názvu, tak zachovejte klid a smysl pro humor. Za sebe mohu říci, že mi vadí spíš to, když v hlavní zpravodajské relaci na ČT1 zaslechnu, že "lidi se bouřili, občani se shromáždili". Snad lidé a občané, né? Tohle jsou chvíle, kdy mám chuť vyhodit televizi z okna a ne když k divákům svým jedinečným a nenapodobitelným způsobem promlouvá pan Peterka v bačkorách.

Lidový muzikant Franz Fuchs z Dolního Rakouska říká, že vůbec nevadí, když někomu při hraní ulítne tón, když něco poplete, protože i tohle patří k echt lidové hudbě. Hlavní je přece radost, kterou to muzicírování člověku přinese. A stejné je to i se Šlágrem, vážení šmoulové Mrzoutové. Ale já vám to nemám za zlé, protože vím, co vás trápí. Máte-li zájem, tak tadyhle Kurt vám poradí, co s tím.

PS: Nedávno jsem četla v novinách nějaké výlevy ředitele ČRo, jenž hlásal cosi o reformě tohoto média a o tom, že tam nemůžou pouštět tolik dechovky, protože výzkumy ukazují, že spousta dnešních seniorů tančí rokenrol. Ehm, o mnohých marketingových výzkumech a jejich výsledcích si myslím svoje. A moji babičku a její kámošky tenhle blábol taky nerozčílí, protože teď mají Šlágr TV! Děkujeme, pane Peterko a spol.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama