Veseláci

18. dubna 2013 v 20:59 |  České země a Slovensko

Ráda bych vám představila svoje nejoblíbenější hudební těleso regionálního charakteru. Celým jménem jsou to .Veseláci Jana Vencelidese z Nového Veselí., což je název, který může směle konkurovat Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenanému akademickému souboru písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova. Proto jim říkáme zkráceně Veseláci a té jejich dědině (která je známá po celé republice díky takzvanému důchodci z Vysočiny) prostě Veselí. Několikrát do roka hrávají i v naší vsi. A když už mi opravdu moc chybí, zajedu se na ně podívat jinam, abych si mohla poslechnout písně jako U naší kapličky, Cestička od Dubí, Černý kos, Chasnická polka nebo Fláma. V minulém roce mě Veseláci překvapili tak, že to ani nemohu vypovědět, neboť spustili Trompetenecho od Slavka Avsenika.


Když to vezmu kolem a kolem, je to vlastně rodinný podnik fungující více než sto let. Kapelu založil Jan Vencelises (*1875), drobný zemědělec a poslední z cechu punčochářů, v roce 1909 spolu s několika sousedy a kamarády. Bylo jich tehdá sedm. "Ke zkoušení posloužila Vencelidesových světnice. Problém notového materiálu se řešil hlavně přepisováním a na nástroje se muselo dlouhodobě šetřit. Dechová hudba se těšila velkému zájmu obyvatel a měla velmi dobrou pověst."

Druhým kapelníkem byl syn zakladatele Jan Vencelides (*1907), který držel žezlo půl století a dva roky k tomu. Začaly se hrát i tehdejší moderní a populární skladby; takové, které lidé znali z rozhlasu. Tradiční repertoár dechové hudby byl však stále potřebný, především "při různých slavnostech, při hasičských akcích, při veřejných cvičeních Sokola, o prvních májích a zcela nezbytně při církevních svátcích".

"Ke cti druhého kapelníka Jana slouží to, že trpělivě vyučoval mladé ke hře na hudební nástroje, ač k tomu neměl jinou než vlastní průpravu. Také on, jako jeho otec, se živil hlavně jako malozemědělec, později pracovník zemědělského družstva a také dlouholetý listonoš."

Třetím kapelníkem je syn toho druhého a aby se to nepletlo, jmenuje se Jan Vencelides. Vyučil se v Amati Kraslice, kde se vyráběly hudební nástroje "a kde se zdokonaloval ve svém hudebním umění v tamější velké dechovce". Kapelníkem je od roku 1980. "Ten celkový provoz dechové a taneční hudby vylepšoval až k dnešní podobě, získal pro ni i vlastní dopravní prostředek a také zkušební místnost ve svém domě i nepřeberné množství notového materiálu." Asi vás nepřekvapí, že s ním v kapele hraje cca osm příbuzných.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama