Květen 2013

Helmut Lotti

19. května 2013 v 15:34 Ostatní Evropa

Helmut Barthold Johannes Alma Lotigiers, narozen 1969 v městečku Sint-Amandsberg, je belgický zpěvák, který produkuje hudbu ve stylu crossover. Název se používá od 40. let a znamená spoustu věcí, mezi nimi například to, že interpret namixuje do jedné písně více žánrů, nebo že má písničky různých žánrů aneb jak se říká "každej pes jiná ves".

Bylo mu pět let, když poprvé přičichl k jevišti a oblažil jej potlesk obecenstva. Jako vnuk ředitele gentské Opery zde dostal první příležitost k vystupování v Lehárově operetě Friederike a hned se mu to zalíbilo. Asi to zdědil po tatínkovi, jenž byl operní pěvec - tenor. Jako dítě se rovněž velice nadchnul pro Elvise Presleyho. Později se dokonce účastnil soutěží v jeho imtování pod jménem Kevin Leach. Skrze tuhle činnost získal v roce 1989 první smlouvu v hudebním vydavatelství BMG Ariola, kde mu také vymysleli umělecké jméno Helmut Lotti (které prý v jednom z rozhovorů pro tisk označil za příšerné).


Svoji kariéru začal jako popový zpěvák. V roce 1994 si oblékl frak (nebo možná něco jiného slavnostního) a začal vystupovat s 23-členným orchestrem. Řekněme, že "vyoral svoji první brázdu na poli klasické hudby". Po jedné interpretci skladby Caruso se mu dostalo několikaminutového potlesku vestoje, pročež jeho manažer rozhodl, že je čas vydat CD tohoto žánru. To CD pak bylo dvanáctkrát platinové. Helmut jezdil po koncertech a stal se známým a oblíbeným i v Nizozemí a Německu.

Již v roce 1996 slavil první úspěch na jiném světadílu - v Jihoafrické republice - a kromě klasiky nahrál i album s tradičními africkými písněmi. Cílem bylo "ztvárnit africkou hudbu po evropském způsobu, aniž by se vytratil africký zvuk". Dalším stylem, na který se Helmut kolem roku 2000 vrhnul, byla latinskoamerická hudba. O pár let později si splnil sen a vydal album s písněmi svého idolu Elvise. K jeho repertoáru patří i ruské lidové písně či swing. Kdoví, čeho se od něj ještě dočkáme...

Helmut zpívá ve své rodné řeči, kterou je holandština, ale to zdaleka není všechno. Vynikajícně pěje i v dalších jazycích; jsou to: angličtina, afrikánština, francouzština, italština, němčina, španělština, ruština, ukrajinština, latina a hebrejština!

Jako ukázku z Helmutovy tvorby vybírám pár španělských písniček. Všimněte si, prosím, jak ta španělská výslovnost Helmutovi jde; skoro stejně dobře jako jeho krajanovi Franku Galanovi, to by vám jistě potvrdil i Semino Rossi. (A také si všimněte, jak to Helmutovi sluší v tom mexickém kostýmu.)Augenblicke

13. května 2013 v 17:33

Augenblicke (CD) a Deluxe Edition (CD + DVD)
vyšlo 3.6. 2011

Zde několik okřídlených vět, které napsali na oficiálních stránkách SR: "Poselství tohoto alba zní užívej si každý okamžik a zaposlouchej se do osvěžujícího koktejlu německého šlágru, mezinárodní popmusic a písní s latinskoamerickým duchem. První titul je milostná píseň, kterou Semino svojí ženě a připomíná zde mimo jiné i svoji cestu "od uličního muzikanta k Schlagerstar". Výjimečné jsou jako na každém albu písně, které zpívá Semino ve svém rodném jazyce, např. Los recuerdos de tu amor. Vždycky se mi děsně líbila česká verze od Lucie Bílé a kde by mě bylo napadlo, že ji jednou uslyším i ve španělštině! A na druhém CD Dárkové edice si prosím všimněte několika písní z alba Tausend Rosen für Dich, které jsou rovněž ve španělštině. Z toho jsem fakt na větvi! :-)