Helmut Lotti

19. května 2013 v 15:34 |  Ostatní Evropa

Helmut Barthold Johannes Alma Lotigiers, narozen 1969 v městečku Sint-Amandsberg, je belgický zpěvák, který produkuje hudbu ve stylu crossover. Název se používá od 40. let a znamená spoustu věcí, mezi nimi například to, že interpret namixuje do jedné písně více žánrů, nebo že má písničky různých žánrů aneb jak se říká "každej pes jiná ves".

Bylo mu pět let, když poprvé přičichl k jevišti a oblažil jej potlesk obecenstva. Jako vnuk ředitele gentské Opery zde dostal první příležitost k vystupování v Lehárově operetě Friederike a hned se mu to zalíbilo. Asi to zdědil po tatínkovi, jenž byl operní pěvec - tenor. Jako dítě se rovněž velice nadchnul pro Elvise Presleyho. Později se dokonce účastnil soutěží v jeho imtování pod jménem Kevin Leach. Skrze tuhle činnost získal v roce 1989 první smlouvu v hudebním vydavatelství BMG Ariola, kde mu také vymysleli umělecké jméno Helmut Lotti (které prý v jednom z rozhovorů pro tisk označil za příšerné).


Svoji kariéru začal jako popový zpěvák. V roce 1994 si oblékl frak (nebo možná něco jiného slavnostního) a začal vystupovat s 23-členným orchestrem. Řekněme, že "vyoral svoji první brázdu na poli klasické hudby". Po jedné interpretci skladby Caruso se mu dostalo několikaminutového potlesku vestoje, pročež jeho manažer rozhodl, že je čas vydat CD tohoto žánru. To CD pak bylo dvanáctkrát platinové. Helmut jezdil po koncertech a stal se známým a oblíbeným i v Nizozemí a Německu.

Již v roce 1996 slavil první úspěch na jiném světadílu - v Jihoafrické republice - a kromě klasiky nahrál i album s tradičními africkými písněmi. Cílem bylo "ztvárnit africkou hudbu po evropském způsobu, aniž by se vytratil africký zvuk". Dalším stylem, na který se Helmut kolem roku 2000 vrhnul, byla latinskoamerická hudba. O pár let později si splnil sen a vydal album s písněmi svého idolu Elvise. K jeho repertoáru patří i ruské lidové písně či swing. Kdoví, čeho se od něj ještě dočkáme...

Helmut zpívá ve své rodné řeči, kterou je holandština, ale to zdaleka není všechno. Vynikajícně pěje i v dalších jazycích; jsou to: angličtina, afrikánština, francouzština, italština, němčina, španělština, ruština, ukrajinština, latina a hebrejština!

Jako ukázku z Helmutovy tvorby vybírám pár španělských písniček. Všimněte si, prosím, jak ta španělská výslovnost Helmutovi jde; skoro stejně dobře jako jeho krajanovi Franku Galanovi, to by vám jistě potvrdil i Semino Rossi. (A také si všimněte, jak to Helmutovi sluší v tom mexickém kostýmu.)


 


Komentáře

1 Anna Hošková Anna Hošková | E-mail | 11. srpna 2013 v 18:56 | Reagovat

Je velká škoda, že v současné době je jeho repertoár i chování na jevišti tak odlišné od dřívějšího..Ale i tak jsem mu vděčna za radost, kterou mi jeho starší nahrávky poskytují. Upřímně mu přeji štěstí a spokojenost v životě!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama