Červenec 2013

Wenn die Musi spielt

20. července 2013 v 10:40 TV pořady a filmy

Dvakrát do roka - v lednu a v červenci - pořádají v Korutanech velkolepé koncerty pod širým nebem, na kterých je možno zhlédnout ty nej nej nejoblíbenější interprety volksmusik a šlágrů. Akce má název Wenn die Musi spielt (Když hraje hudba) a divácké oblibě se těší už nějakej ten pátek, přesněji od roku 1992. Tisíce návštěvníků sem neváhají vážit cestu ani v zimě, kdy mají velkou šanci, že jim zde omrznou nosy, protože to, co se děje tady, se jinde jen tak nevidí.

Týden před letním koncertem (Sommer Open Air) nazvali pořadatelé Wanderwoche, protože si obléknete nejlíp Lederhose, kostkovanou košili, podkolenky, pořádné boty a na záda baťoh a jdete na špacír do hor. Se skupinou vandrovníků vyráží každý den jako doprovod nějaký oblíbený Volksmusikinterpret.

"Tisíce fanoušků k nám přichází, aby se účastnili snad největšího koncertu v celých Alpách," nechal se slyšet korutanský hejtman Gerhard Dörfler. A referent pro lidovou kulturu dodává: "Tyto akce jsou významným hospodářským činitelem a hlavně obchodním artiklem, který nepodléhá krizi." V létě i v zimě zaznamenávají provozovatelé ubytovacích zařízení zvýšený zájem o přenocování; v létě je prý poptávka vyšší najednou o 15.000 lůžek, v zimě o 5.000.


A pak konečně přijde ta očekávaná červencová nebo lednová sobota, kdy se moderátor Arnulf Prasch ohlásí "live aus St. Oswald/Bad Kleinkirchheim in den schönen Nockbergen", popřeje pěknou zábavu a dav pod krásně upraveným jevištěm s muškáty či umělým sněhem jásá dvě a půl hodiny bez přestání.

Nyní k tomu, co Arnulf zopakuje přibližně desetkrát za večer: Nockberge je nejzápadnější a nejvyšší skupina kopečků v Gurktalských Alpách procházejících spolkovými zeměmi Korutany a Štýrsko. Někdo to překládá do češtiny jako Knedlíkové hory. Asi tak vážně vypadají. Prochází tudy známá silnice Nockalmstrasse a je tu i národní park. St. Oswald je osada s ani ne dvěma sty obybateli a náleží k obci Bad Kleinkirchheim, kde jsou lázně a panuje tu čilý turistický ruch. Z přednášek si pamatuji, že Bad Kleinkirchheim byl mezi prvními místy, kde začali praktikovat takzvaný destinační management. Spoustě lidí dělalo potíže to vyslovit. Mně ne. Já byla díky Wenn die Musi spielt napřed.
Donikkl

1. července 2013 v 14:22 Německo

K sousedům přijely na prázdniny děti z velkoměsta a došly k závěru, že největší zábavy, jaké se jim tady na venkově může dostat, je hrát si se mnou - s "tetou", co říká legrační věci a má pochopení pro všechno, co se ti malí hobiti snaží sdělit světu. A já je seznámím s tímhle "strejdou", co občas nosí červené vlasy nebo otřesný oranžový kožich - ten má pro děti také pochopení.

Andreas Donauer alias Donikkl vůbec není cvok, ačkoli by se to mohlo na první pohled zdát. Je to producent, hudebník, skladatel, textař, ale především pedagog a táta dvou dětí. Jeho skupina si říká Weißwürschtl (Bílí buřti - všechno samí slušný lidi, profesionální hudebníci nebo učitelé) a od roku 2001 společně vytváří hudbu pro nejmenší. Donikkl obdržel za své bohulibé konání již spoustu ocenění, například Bavorskou státní cenu.


Ptáte se, jak Donikkl k hudbě pro děti přišel? On ji totiž nejdřív vědecky zkoumal (četl práci s názvem "Nové hvězdy v dětských pokojích" a pak sám nějakou sepsal), pak se podílel na projektech pro děti a nakonec pro ně začal psát písničky. Široká veřejnost jej zná od roku 2008, kdy byl stvořen hit So a schöner Tag neboli Fliegerlied. Začali ho hrát ve všech "festzeltech" na lidových slavnostech a dokonce se to stalo "wiesen-hitem" na Oktoberfestu. Tenhle hudební kousek se tak moc líbil, že jej do svého repertoáru přejali i jiní umělci - Antonia nebo Mladí z Zillertalu; dohromady bylo těch interpretů asi padesát a zpívali ten hit v pěti jazycích.