Wenn die Musi spielt

20. července 2013 v 10:40 |  TV pořady a filmy

Dvakrát do roka - v lednu a v červenci - pořádají v Korutanech velkolepé koncerty pod širým nebem, na kterých je možno zhlédnout ty nej nej nejoblíbenější interprety volksmusik a šlágrů. Akce má název Wenn die Musi spielt (Když hraje hudba) a divácké oblibě se těší už nějakej ten pátek, přesněji od roku 1992. Tisíce návštěvníků sem neváhají vážit cestu ani v zimě, kdy mají velkou šanci, že jim zde omrznou nosy, protože to, co se děje tady, se jinde jen tak nevidí.

Týden před letním koncertem (Sommer Open Air) nazvali pořadatelé Wanderwoche, protože si obléknete nejlíp Lederhose, kostkovanou košili, podkolenky, pořádné boty a na záda baťoh a jdete na špacír do hor. Se skupinou vandrovníků vyráží každý den jako doprovod nějaký oblíbený Volksmusikinterpret.

"Tisíce fanoušků k nám přichází, aby se účastnili snad největšího koncertu v celých Alpách," nechal se slyšet korutanský hejtman Gerhard Dörfler. A referent pro lidovou kulturu dodává: "Tyto akce jsou významným hospodářským činitelem a hlavně obchodním artiklem, který nepodléhá krizi." V létě i v zimě zaznamenávají provozovatelé ubytovacích zařízení zvýšený zájem o přenocování; v létě je prý poptávka vyšší najednou o 15.000 lůžek, v zimě o 5.000.


A pak konečně přijde ta očekávaná červencová nebo lednová sobota, kdy se moderátor Arnulf Prasch ohlásí "live aus St. Oswald/Bad Kleinkirchheim in den schönen Nockbergen", popřeje pěknou zábavu a dav pod krásně upraveným jevištěm s muškáty či umělým sněhem jásá dvě a půl hodiny bez přestání.

Nyní k tomu, co Arnulf zopakuje přibližně desetkrát za večer: Nockberge je nejzápadnější a nejvyšší skupina kopečků v Gurktalských Alpách procházejících spolkovými zeměmi Korutany a Štýrsko. Někdo to překládá do češtiny jako Knedlíkové hory. Asi tak vážně vypadají. Prochází tudy známá silnice Nockalmstrasse a je tu i národní park. St. Oswald je osada s ani ne dvěma sty obybateli a náleží k obci Bad Kleinkirchheim, kde jsou lázně a panuje tu čilý turistický ruch. Z přednášek si pamatuji, že Bad Kleinkirchheim byl mezi prvními místy, kde začali praktikovat takzvaný destinační management. Spoustě lidí dělalo potíže to vyslovit. Mně ne. Já byla díky Wenn die Musi spielt napřed. 


Komentáře

1 Vašek Vašek | E-mail | Web | 10. prosince 2013 v 15:51 | Reagovat

Já se nejvíce těším, až mi začne dovolená bad kleinkirchheim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama