Září 2013

Radek Žalud

24. září 2013 v 15:47 České země a Slovensko

Na začátek jedna historka. Já vím, jsem jak Švejk, ten taky pořád vykládal nějaké historky, co zdánlivě nepatřily k tématu. Přesto si to poslechněte: Byla jsem párkrát s babičkou na návštěvě u její kámošky. Ta paní vykládala o svojí dceři, jež je učitelkou hudby, a vyprávěla, jak učila hrát na akordeon nevidomého chlapce, který je nyní úspěšným umělcem. (Později jsem se s tou dcerou seznámila, ale to už je jiný příběh.)

Dívala jsem se tuhle na Šlágr, kde mně dosud neznámý Radek Žalud zpíval Ráj a jeho hlas v této písni byl tolik podobný Danielu Hůlkovi. Velmi mě to zaujalo, a tak jsem se rozhodla tu o něm napsat. A zatímco mi k němu strýček Google hledá obrázky a texty, já nestačím zírat. Právě jsem se totiž dozvěděla, že tento mladý muž je tím nevidomým žákem, kterého znám z vyprávění. Kruh se uzavřel. Svět je malej.


Radek Žalud (*1985) se narodil v Českých Budějovicích a bydlí ve vesnici Kaliště u Lipí nedaleko odtud. Svět hudby mu otevřel bránu v pěti letech, kdy se Radek začal učit na harmoniku. Od druhé třídy pak navštěvoval základní uměleckou školu, kde se mu dostalo profesionálního vedení a o chvíli později se tu začal věnovat i zpěvu. Na konzervatoři Jana Deyla v Praze studoval hru na akordeon a potkal tam i trubku, pozoun, tubu a kytaru - jak humorně popisuje na svých stránkách. To tu papouškovat nebudu, přečtěte si originál, ten je nejlepší. Na konzervatoři studoval i zpěv a účastnil se několika pěveckých soutěží. Vystupoval také s Danem Landou, Anetou Langerovou, Bárou Basikovou, Evou Urbanovou či Peterem Dvorským. ... Co vám budu povídat dál? Vážně si přečtěte jím sepsaný životopis na www.radekzalud.cz. Je to vyprávění zajímavé, moudré i humorné.