Únor 2014

Rex Gildo

2. února 2014 v 14:40 Německo

* 2. července 1936, Straubing
† 26. října 1999, Mnichov

Ludwig Franz Hirtreiter byl nejmladším dítětem v rodině mnichovského obchodníka a měl čtyři sourozence. Co se ví jistě je, že chodil na obchodní školu. Potom, asi v polovině 50. let, se rozhodl, že se podívá do jedné školy (Otto-Falckenberg-Schule in München), aby se tam vzdělal v herectví, zpěvu a tanci. K tomu ale nejspíš nedošlo (jak údajně vyplývá z dokumentu Legendy odvysílaného televizí ARD).

První roli (vedlejší) dostal v roce 1956 v divadle.Potom potkal jednu manažerku, která mu zprostředkovala první filmovou roli a do smlouvy mu napsala jméno Alexander Gildo. A již v roce 1958 se mohl pochlubit svojí první hlavní rolí. O chvíli později získal smlouvu u nahrávací společnosti Electrola a zkrátil své umělecké jméno na Rex Gildo.

První úspěch s tímto novým, lepším jménem jej potkal v roce 1960 s titulem Sieben Wochen nach Bombay a v následujícím desetiletí posbíral několik cen za popularitu. Objevil se ve více než třiceti filmech, v osmdesátých letech zažil méně úspěšné období a zdá se, že jeho život byl poněkud smutný. Zemřel na podzim 1999. Vypadl z okna svého bytu, pravděpodobně po hádce se svým druhem, a podle výpovědí svědků a jiných okolností se asi jednalo o sebevraždu.

Jeho největším hitem je nejspíš Fiesta Mexicana. Jestli jste sledovali seriál Vyprávěj, tak víte, že v dílu, kdy jedou Dvořákovi k moři do NDR, zazní pár taktů téhle písně. Jo, a nedávno se mi zdál sen, že jsem šla po zahradě a za plotem soused hrál tohleto na trumpetu. Bylo to komické, ale nevyrovná se to snu, ve kterém jsem viděla naši sedmdesátiletou sousedku a jejího muže hrát na klávesy a elektrickou kytaru! Holt legrace musí bejt!
Obyvatelstvo

2. února 2014 v 13:32

V Argentině žije přes 40 miliónů obyvatel, z toho více než polovina z nich bydlí v provincii Buenos Aires. Složení obyvatelstva je následující: 95% tvoří běloši, kteří přišli z Evropy, hlavně z Itálie a ze Španělska; míšenci tvoří 4,5 % a 0,5 % tvoří čistě indiánské kmeny (Mapuche, Toba, Mataco a Chiriguana).

Životní úroveň obyvatelstva se na přelomu století v důsledku ekonomicko-politické krize snížila. Velmi časté byly únosy osob za účelem výkupného a narostl počet krádeží aut. Před krizí, kdy byl kurz pesa k dolaru 1:1, cestovali Argentinci často, především do zahraničí. V současné době dávají přednost cestám po vlasti, případně do sousedních zemí, z nichž cenově nejpřijatelnější je pro ně Brazílie. Velice oblíbené jsou cesty do Evropy, protože právě odtud většina Argentinců pochází. Nejčastěji jezdí do Itálie a Španělska; druhou oblíbenou trasou je Vídeň-Budapešť-Praha.

Obyvatelstvo by se dalo ve stručnosti popsat takto:

1) Argentinci - gaučové: od 18. století žili v jihovýchodní části Pampy chytali volně žijící dobytek a koně, starali se o zdomestikovaná stáda, prodávali rohy a loje z hovězího dobytka a kupovali si nejraději tabák, rum a maté. Byli to vynikající jezdci, rádi mezi sebou soutěžili a byli děsně divocí. Nosili kožené kalhoty, pončo a sombrero. Turista je může potkat při různých místních oslavách.

2) Argentinci - tanečníci tanga: tango je tanec, jenž prý vyjadřuje radost a smutek zároveň. Je to nejtypičtější lidová hudba, která proslavila Argentinu po celém světě. Tango bylo nejdříve slyšet z veřejných domů, později zaznívalo i z patií domů, kde ho přehrávali flašinetáři. Říká se, že Argentina má dvě hymny: tu oficiální a tango "Buenos Aires querido." V současnosti tento tanec znovu zaznamenává skutečnou celosvětovou renesanci. Zájemci mohou navštívit Mezinárodní festival tanga v Buenos Aires, který se koná od roku 1999.

3) Argentinci - konzumenti maté: je to nápoj nahořklé až trpké chuti a podle průzkumů se pravidelně pije ve více jak 95% argentinských domácností. Na typických obrázcích jihoamerických obyvatel můžete často vidět místní obyvatele s buclatou nádobkou (kabalasa), ze které vykukuje krátké brčko (bombilla). Maté se připravuje z lístků cesmíny paraguayské a má hned několik účinků: podporuje trávení a odbourává tukové zásoby, podporuje funkci ledvin, odplavuje toxické látky z těla a má výrazné povzbuzující účinky.