José de San Martín

27. srpna 2014 v 14:35

JOSÉ FRANCISCO DE SAN MARTÍN MATORRAS (1778 - 1850) známý jednoduše jako José de San Martín byl argentinský revolucionář, jeden z hlavních vůdců hnutí za nezávislost v jižní Americe.

Narodil se 25. února 1778 v Yapeyú (provincie Corrientes). Žil ve Španělsku, kde sloužil u vojska. Sympatizoval se snahou španělských kolonií v Americe, které se chtěly osvobodit. Proto se v roce 1812 vrátil do Argentiny a začal shromažďovat revoluční vojsko, aby tak pomohl v boji za nezávislost.

V roce 1817 podnítil povstalce k akci - překročili Andy a porazili Španěly v Chacabucu (Chile) a obsadili hlavní město země Santiago. V roce 1818 se v Chile ustavila Národní vláda a po San Martínovi chtěli, aby byl prezidentem, což ovšem odmítl ve prospěch svého zástupce, Chilana generála Bernarda O´Higginse.

V prosinci 1820 podnikl San Martín výpravu za účelem osvobození Peru. V Piscu porazil španělské vojsko a rok poté obsadil Limu, kde 28. července vyhlásil nezávislost Peru a byl otitulován na ochránce země. Přetrvávající odpor Španělů v Peru a spory uvnitř vlasstní armády ho donutily požádat o pomoc venezuelského generála a revolucionáře Simona Bolívara.

Tihle dva ale byli v otázce vládní politiky dosti nejednotní. Zatímco San Martín prosazoval monarchii, Bolívar se viděl v republice. San martín nakonec ustoupil.

Roku 1824 znovu odjel do Evropy. Zemřel 17. srpna 1850 v Boulogne (severní Francie).

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama