Prosinec 2014

Adeste fideles

15. prosince 2014 v 16:31 Nejznámější písně

Moje nejoblíbenější pohádka byla odjakživa S čerty nejsou žerty z roku 1984. Taková legrace! Ale obsahuje i nadčasové moudrosti jako třeba, že už "je nejvyšší čas přinést k nám do pekla Dorotu Máchalovou", protože se nadělala výtržností až dost. To si, milé děti, pamatujte: "Nikdy není dobře, když si zlo myslí, že zůstane nepotrestáno."

...No a v roce 2005 se k téhle pohádce přidal Anděl Páně. A ten je prostě boží! Pro mě nejlepší pohádka od dob té o čertech. Zde mě velmi zaujala píseň, kterou pějí malí andělé Ježíškovi a kdáká jim do toho svérázný Petronel: "Ó, vzhlížejme vzhůru k andělskému kůru, co troubí co zpívá své Gloria. Pán kázal jíti za hvězdou, co svítí..."


...I vydala jsem se hledat, odkud že ta kouzelná melodie pochází. Tak tedy z Anglie; vznikla ve 40. letech 18. století a autorem je pravděpodobně John Francis Wade (1711-1786). Není to ale úplně jisté, takže si o tom může každý myslet, co chce. Jisté ale je, že skladbu můžete potkat pod těmito názvy: O Come All Ye Faithful, Portugalský hymnus, Ó křesťané všichni nebo Jdou zástupy věrných. A ty zástupy umělců, kteří už ji zpívali. Kromě anděla Petronela to byli třeba Luciano Pavarotti, Karel Gott, Céline Dion nebo Enya.


Více informací zde:

Die Wildecker Herzbuben

7. prosince 2014 v 17:40 Německo

Toto prostorově výrazné duo pochází z městečka Wildeck (spolková země Hessensko). Jak vzniklo? Pojišťovací agent Wilfried Gliem (*1946) a elektrikář Wolfgang Schwalm (*1954) zpívali se skupinou Die Curocas, která doprovázela G. G. Andersona. Wilfried byl jeden čas i jeho manažerem a G. G. zase producentem Wildecker Herzbuben.

G. G. hledal interprety pro písničku Herzilein a zeptal se těch dvou, jestli by ji nechtěli natočit. Oni souhlasili, a tak v roce 1989 vzniklo duo Wildecker Herzbuben a jejich první hit. Kluci vystupují v tradičním oblečení, album Kuschelzeit pro ně celé vytvořil a produkoval sám velký Dieter Bohlen, v komedii Der Wixxer z roku 2004 si zahráli zločince, v roce 2005 vyšla kuchařka s názvem Kochen mit Schwung, na níž se podíleli.


Oba hrají na harmoniku, Wolfgang ještě na trumpetu a Wilfried (jehož manželka je vzdálená příbuzná Bruce Willise) na kytaru. A ještě byste měli vědět, že v DDR existovala skupina toho jména Die Herzbuben, ale aby se zabránilo záměně s chlapci z Wildecku, přejmenovala se na Die Prinzen.