Adeste fideles

15. prosince 2014 v 16:31 |  Nejznámější písně

Moje nejoblíbenější pohádka byla odjakživa S čerty nejsou žerty z roku 1984. Taková legrace! Ale obsahuje i nadčasové moudrosti jako třeba, že už "je nejvyšší čas přinést k nám do pekla Dorotu Máchalovou", protože se nadělala výtržností až dost. To si, milé děti, pamatujte: "Nikdy není dobře, když si zlo myslí, že zůstane nepotrestáno."

...No a v roce 2005 se k téhle pohádce přidal Anděl Páně. A ten je prostě boží! Pro mě nejlepší pohádka od dob té o čertech. Zde mě velmi zaujala píseň, kterou pějí malí andělé Ježíškovi a kdáká jim do toho svérázný Petronel: "Ó, vzhlížejme vzhůru k andělskému kůru, co troubí co zpívá své Gloria. Pán kázal jíti za hvězdou, co svítí..."


...I vydala jsem se hledat, odkud že ta kouzelná melodie pochází. Tak tedy z Anglie; vznikla ve 40. letech 18. století a autorem je pravděpodobně John Francis Wade (1711-1786). Není to ale úplně jisté, takže si o tom může každý myslet, co chce. Jisté ale je, že skladbu můžete potkat pod těmito názvy: O Come All Ye Faithful, Portugalský hymnus, Ó křesťané všichni nebo Jdou zástupy věrných. A ty zástupy umělců, kteří už ji zpívali. Kromě anděla Petronela to byli třeba Luciano Pavarotti, Karel Gott, Céline Dion nebo Enya.


Více informací zde:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama