Duben 2015

Veselá Trojka Pavla Kršky

19. dubna 2015 v 16:05 České země a Slovensko

Jednou z roztomilých součástí života na vesnici jsou pojízdné prodejny. Nabízejí ovoce a zeleninu, maso, víno, čištění peří nebo třeba ponožky. Často tudy projíždí i auto, ze kterého se ozývá dechovka a výkřiky, jež informují, za jakým účelem to auto přijelo. Je sobota ráno a mě ze spaní vytrhává hlášení: "Kůže! Výkup kůží a prodej nosných kuřic!" Ach jo, můj krásný sen je nenávratně pryč a místo něj mám ted v hlavě kůže a kuřice; mezi tím hudba. Ale moment, žádná dechovka jako obvykle, jsou to harmoniky. Rozespale se rozhlížím a snažím se přijít na to, kdo to zpívá, tu melodii přece znám. Skrze okno ke mně slabě doléhají slova "...co si ještě přát, když nám, kamarádi, už bylo padesát." Veselá Trojka Pavla Kršky! Prodejce nosných kuřic změnil repertoár, to teda zírám. A tak mě to rozjaří, že hned běžím do kuchyně, hrabu jako krtek v knížce s recepty a přemýšlím, jakou dnes upeču buchtu. Když má člověk dobrou náladu, musí toho využít; investovat svoji energii do nějakého tvoření, při kterém se bude cítit dobře. Jinými slovy: "Následujte svoji blaženost a vesmír vám otevře dveře v místě, kde dosud byla jenom zeď." Řekl nějaký Joseph Campbell, mytolog. A já vám teď řeknu něco o Veselé Trojce.


Navštívila jsem jejich koncert ve městě pod Zelenou horou. Sledovala jsem, jak se sál pomalu zaplňuje a přemýšlela, co o těch klucích vlastně vím. Na Šlágru tuhle vykládali, čím chtěl kdo být jako malý: Pavel Krška farářem, Miroslav Hrdlička (taky vám připomíná zpěváka od Kohoutů?) tuším doktorem a Jaromír Kozelek...? Ten chtěl být nejspíš Vinetů, protože mluvil o puškách a o koních.

Koncert odsejpal svižně. Zaznělo i mnoho vtipů, které pan Krška umí přednést tak elegantně a s citem, že by člověk uvěřil, že se to opravdu stalo. Jak víte, písničky skládá podle příběhů ze života, a ty jsou pro mě naprosto fascinující - směs humoru, moudrosti i bolestného poznání, že větší trošce trápení se nevyhne nikdo z nás.

"...sedneme si, broučku, v lese na paloučku, až sluníčko v létě začne hřát... zavřeš svoje očka jako ospalá kočka..." To je poezie všedního dne v podání Veselé Trojky. Nemohla jsem se dočkat, až si budu moci zazpívat s nimi. (A tak jsem se do toho obula, že jsem pak chraptěla jak starej motor.) Jeden pán si o přestávce koupil zpěvník, nadšeně ho ukazoval známým a skromně přiznal, že některé písničky už taky hraje.

Před písničkou o drahém pivečku se pan Krška zamyslel nad důležitostí hospody, vždyť to je takový mozek vesnice. Lidé se tu setkávají, baví se, sdělují si novinky, člověk se tu dozví, co potřebuje... Jen ještě zapomněl dodat, že když hoří, vybíhají odtamtud za zvuku sirény všichni dobrovolní hasiči. Na vlastní voči jsem to viděla! ...Ovšem co bylo nejdůležitější! Pan Krška vyprávěl o Máni! A to třeskutě humorným způsobem, který ovšem dával znát, že má Máňu opravdu rád. A ona jeho. V mých očích je to umění, když spolu dva lidé i přes různá trápení zůstanou celý život. Jedna paní v davu o tom přemýšlela nahlas. Dovedla si představit, že paní Kršková je s těmito vtipy srozuměna a manželovi je dovolila. "Ale kdyby tohle řekl ten můj vo mně, tak bych mu něco vomlátila vo hlavu, ale fest!" Já bych to tak dramaticky nebrala. Vzpomněla jsem si v tu chvíli, jak jsem šla na nákup s proutěným košíkem v červených šatech a povídám bráchovi: "Podívej, jsem jak Červená Karkulka." On na to: "Tak marš do lesa!" Já: "A myslíš, že mě tam sežere vlk?" On: "Hm, doufám, že jo."


Symphonie des Lebens

19. dubna 2015 v 14:33
vyšlo 15.3. 2013

1. Bella Romantica
2. Du hast mir Lebewohl gesagt (Amore mio)
3. Du bist meine Symphonie
4. Tanz noch einmal mit mir
5. Santa Lucia
6. Noch in 100 Jahren
7. Für immer und einen Tag
8. Kleine Rose
9. Maria Dolores
10. Besame Mucho
11. So wie ich bin
12. Adios Amor Adios (Goodbye My Love, Goodbye)
13. Das muss Liebe sein
14. Abschied heißt...
15. Ich danke dir


Tour Edition CD
vyšlo 11.10. 2013

1. Bella Romantica
2. Du hast mir Lebewohl gesagt (Amore mio)
3. Du bist meine Symphonie
4. Tanz noch einmal mit mir
5. Santa Lucia
6. Noch in 100 Jahren
7. Für immer und einen Tag
8. Kleine Rose
9. Maria Dolores
10. Besame Mucho
11. So wie ich bin
12. Adios Amor Adios (Goodbye My Love, Goodbye)
13. Das muss Liebe sein
14. Abschied heißt...
15. Ich danke dir
16. Ich trag im Herz ein Bild von dir
17. Blumen der Sehnsucht
18. Danke (dass du bei mir bist)
19. Meine Sonne bist du (Soloversion)
20. Das Herz der Welt (dt. Version von Amazing Grace)
21. Klassik Medley mit dem Deutschen Filmorchester Babelsberg