Veselá Trojka Pavla Kršky

19. dubna 2015 v 16:05 |  České země a Slovensko

Jednou z roztomilých součástí života na vesnici jsou pojízdné prodejny. Nabízejí ovoce a zeleninu, maso, víno, čištění peří nebo třeba ponožky. Často tudy projíždí i auto, ze kterého se ozývá dechovka a výkřiky, jež informují, za jakým účelem to auto přijelo. Je sobota ráno a mě ze spaní vytrhává hlášení: "Kůže! Výkup kůží a prodej nosných kuřic!" Ach jo, můj krásný sen je nenávratně pryč a místo něj mám ted v hlavě kůže a kuřice; mezi tím hudba. Ale moment, žádná dechovka jako obvykle, jsou to harmoniky. Rozespale se rozhlížím a snažím se přijít na to, kdo to zpívá, tu melodii přece znám. Skrze okno ke mně slabě doléhají slova "...co si ještě přát, když nám, kamarádi, už bylo padesát." Veselá Trojka Pavla Kršky! Prodejce nosných kuřic změnil repertoár, to teda zírám. A tak mě to rozjaří, že hned běžím do kuchyně, hrabu jako krtek v knížce s recepty a přemýšlím, jakou dnes upeču buchtu. Když má člověk dobrou náladu, musí toho využít; investovat svoji energii do nějakého tvoření, při kterém se bude cítit dobře. Jinými slovy: "Následujte svoji blaženost a vesmír vám otevře dveře v místě, kde dosud byla jenom zeď." Řekl nějaký Joseph Campbell, mytolog. A já vám teď řeknu něco o Veselé Trojce.


Navštívila jsem jejich koncert ve městě pod Zelenou horou. Sledovala jsem, jak se sál pomalu zaplňuje a přemýšlela, co o těch klucích vlastně vím. Na Šlágru tuhle vykládali, čím chtěl kdo být jako malý: Pavel Krška farářem, Miroslav Hrdlička (taky vám připomíná zpěváka od Kohoutů?) tuším doktorem a Jaromír Kozelek...? Ten chtěl být nejspíš Vinetů, protože mluvil o puškách a o koních.

Koncert odsejpal svižně. Zaznělo i mnoho vtipů, které pan Krška umí přednést tak elegantně a s citem, že by člověk uvěřil, že se to opravdu stalo. Jak víte, písničky skládá podle příběhů ze života, a ty jsou pro mě naprosto fascinující - směs humoru, moudrosti i bolestného poznání, že větší trošce trápení se nevyhne nikdo z nás.

"...sedneme si, broučku, v lese na paloučku, až sluníčko v létě začne hřát... zavřeš svoje očka jako ospalá kočka..." To je poezie všedního dne v podání Veselé Trojky. Nemohla jsem se dočkat, až si budu moci zazpívat s nimi. (A tak jsem se do toho obula, že jsem pak chraptěla jak starej motor.) Jeden pán si o přestávce koupil zpěvník, nadšeně ho ukazoval známým a skromně přiznal, že některé písničky už taky hraje.

Před písničkou o drahém pivečku se pan Krška zamyslel nad důležitostí hospody, vždyť to je takový mozek vesnice. Lidé se tu setkávají, baví se, sdělují si novinky, člověk se tu dozví, co potřebuje... Jen ještě zapomněl dodat, že když hoří, vybíhají odtamtud za zvuku sirény všichni dobrovolní hasiči. Na vlastní voči jsem to viděla! ...Ovšem co bylo nejdůležitější! Pan Krška vyprávěl o Máni! A to třeskutě humorným způsobem, který ovšem dával znát, že má Máňu opravdu rád. A ona jeho. V mých očích je to umění, když spolu dva lidé i přes různá trápení zůstanou celý život. Jedna paní v davu o tom přemýšlela nahlas. Dovedla si představit, že paní Kršková je s těmito vtipy srozuměna a manželovi je dovolila. "Ale kdyby tohle řekl ten můj vo mně, tak bych mu něco vomlátila vo hlavu, ale fest!" Já bych to tak dramaticky nebrala. Vzpomněla jsem si v tu chvíli, jak jsem šla na nákup s proutěným košíkem v červených šatech a povídám bráchovi: "Podívej, jsem jak Červená Karkulka." On na to: "Tak marš do lesa!" Já: "A myslíš, že mě tam sežere vlk?" On: "Hm, doufám, že jo."

 


Komentáře

1 Peteanová Peteanová | 25. května 2015 v 22:13 | Reagovat

Veselá trojka je nejlepší [:tired:]  :D  O_O  8-O  :-D

2 darsi darsi | 23. července 2015 v 13:57 | Reagovat

veselá trojka je vážně nejlepší. Pavel Krška svým vystupováním navodí vždy skvělou atmosféru, je milý, působí skromně a přitom důstojně.

3 Kohout Miloslav Kohout Miloslav | E-mail | 12. října 2015 v 17:58 | Reagovat

Vážení PÁNI muzikanti. Líbí se mi Vaše muzika, sám jsem, dávno již tomu, sám hrál v kapele. Líbí se mi Vaše písničky
podle příběhů ze života, a ty jsou pro mě naprosto fascinující - směs humoru, moudrosti i bolestného poznání, že větší trošce trápení se nevyhne nikdo z nás.
Dávno tomu jsem napsal text, který Vám posílám a pokud se Vám bude hodit, klidně si jej zhudebněte. Zdravím Vás a přeji ještě hodně dobré muziky. mikykohout@seznam,cz

        BÁJNÝ IKAR
        mmmmmmmmmm

Z vosku, peří ptáků bájný Ikar
sobě křídla vyrobil a pak ke slunci vzlét,
troufalost svou ale draze zaplatil,
vosk se roztál a on nedolét.

Z báje dávné jsem se nepoučil,
měl jsem křídla, tys to postřehla,
Ikara jsi ze mne míti nechtěla
a tak jsi mi ty křídla přistřihla.

        A teď létám, vlastně skáči
        stále jen okolo tebe,
        samotnému je mi to k pláči,
        jsem jak anděl, ale bez nebe.

Nu, co naplat, spokojit se musím
s myšlenkou, že létat již nikdy nebudu,
dám si říct, že nad slunce jsi jasnější,
jiné tedy dobývat nebudu.

4 Jedlička Josef 83 r.muzikant 75r Jedlička Josef 83 r.muzikant 75r | E-mail | 8. prosince 2015 v 13:10 | Reagovat

Hrajete dobře mě se to líbí.Klávesák dělá verg,lépe je založit bas.doprovod a
levou rukou přehazovat dury.Posledně      
hrál pravou rukou tambor tak je to lepší.Zdar. :-)

5 Milena Zermegová Milena Zermegová | E-mail | 11. ledna 2016 v 13:12 | Reagovat

Pane Pavle, miluji Vaše písničky a mnohdy mi při nich ukápne nějaká ta slzička. Moc si Vás vážím. Snad se neurazíte, když se vnutím jednou skromnou připomínkou k textu písně "Když pták hnízdo opouští" .Zpíváte tam v jednom verši "Ten obraz v srdci mém mám". Lépe a gramaticky správně by to znělo: Ten obraz v srdci svém mám". Vím, že to není podstatné, ale jsem bývalá učitelka, a tak mi to nedá. Omlouvám se a zdravím. Milena :-)

6 George Sotrabe George Sotrabe | 4. srpna 2016 v 22:42 | Reagovat

Veselá trojka je fenomén posledních tří let v našem hudebním prostředí.Nám,obyčejným posluchačům,důchodcům se líbí a to z důvodu,že nějaké podobné hudební těleso zde zcházelo.Pavel Krška je bohem obdařený člověk,textař a hudební skladatel,který předčí spostu našich "velikánů"- profesionálů.Při tom je hudebního vzdělání,konzervatoře a sám o sobě říká,že nezná noty.Sláva mu a spokorou a úctou mu děkujme,že VT nám přináší den co den radost.Díky,díky Vám. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama