Květen 2015

Zlatý šlágr 2015 a Semino Rossi

25. května 2015 v 12:06 Zprávy ze Šlágr TV

Soutěž Zlatý šlágr běžela několik měsíců a příjemným novým způsobem rozvířila dění na československé lidové televizní stanici. Člověk byl zvědavý na nové písničky, bavil se, když je hodnotil a rozhodoval se, které z nich pošle hlasy, a při vysokém stupni zvědavosti očekával, kdo nakonec vyhraje.

Jsou písničky, které člověka osloví od prvního okamžiku, k jiným si najde cestu později, některé ho minou. To ale nevadí, neboť důležitá je i radost autora, kterou při tvoření prožíval a která přispívá ke světovému míru. Mě jako první a na první poslech nadchnul vzkaz Pre Helenku, který složil pan Josef Čambál, a tomu jsem také posílala hlasy.

Ovšem líbily se mi i další hudební výtvory, které představili Patrícia Čepcová, Karel Peterka, Piňakoláda, Pospíšilovi, Veronika Vačkářová, Frankie Zhyrnov, Marcel Zmožek, Radek Žalud. Mára a její Když spíš, to je kapitola sama pro sebe: prostě úžasná!!! A Mexické dievča od Kortiny má asi kouzelnou moc, protože mě přinutí tančit vždycky - i když se mi nechce.

Finále Zlatého šlágru se konalo 6. května 2015 v Bratislavě a ke všemu soutěžnímu nadšení se přidala ještě zpráva, že přijede Semino Rossi! Toho dne odpoledne jsem šla mezi lidi - což ve slovníku mého bratra znamená na hřbitov. Paní, co tam zalejvala macešky, říkala, že spěchá, aby stihla začátek vyhlašování Zlatého šlágru; na jinou stanici se nedívá a Peterka ji zachránil. Jistě není sama, komu se tohle přihodilo.

Písniček ve finále bylo třicet. Večerem provázel Petr Šiška, bylo to svižné a člověk si říkal, jak to asi funguje, když moderátor vymýšlí vtípky přímo na jevišti. Jak pozná, jestli to bude mít úspěch, nebo nastane ticho, které by se dalo krájet? Mám teď na mysli prohlášení, že "paní vyfotila Veselou trojku a přinesla jim nové občanské průkazy" a potom kamera zabrala dárkovou tašku se třemi roztomilými bílými štěňátky.

Po půl jedenácté se tatínek zvedl z otomanu s tím, že musí zkontrolovat kotel. "Kam jdeš?!" zastavila ho rázně maminka. "Možná už tam bude Semino. Deset roků čekáš, až bude v naší televizi a teď to propásneš?" A pak se tedy Semino Rossi objevil. Co k tomu dodat? To se musí zažít, a ne vyprávět. Zazpíval tři písničky, promluvil k divákům německo-anglicky a přidal slovo slovensky: ďakujem. Od několika dam dostal dárky a od pana Peterky cenu Evropský Zlatý šlágr.

Fináloví interpreti vystupovali v pořadí od 30. do 11. místa, jak je určili diváci a porota. V první desítce ovšem zpívali podle abecedy, jak rafinované! Potom vyhlásili 10. - 5. místo, napětí nebralo konce, a najednou se už hovořilo o 1. místě. Byla jsem zmatená, ale vzápětí mi došlo, co se děje: vítězem se stal Karel Peterka, který se ovšem své ceny vzdal a posunul se na 4. místo, a tak tu náhle bylo bronzové Duo Jamaha, stříbrná Veselá trojka a zlatý Radek Žalud!


* * *

1. I já mám sny (Radek Žalud)
2. K Černé Hoře cesta (Veselá trojka Pavla Kršky)
3. Tancuj dokola (Duo Jamaha)
4. Život je lepší (Karel Peterka)
5. Lásko, hřej mě dál (Mára a Marcel Zmožek)
6. Ptám se, věrní kamarádi (Veselá trojka Pavla Kršky)
7. Narozeniny (Duo Jamaha)
8. Dáváš mi krídla (Milan Iván)
9. Když spíš (Mára)
10. Pesnička má krídla (Black Band)
11. Nad Moravú (Nová Galánečka)
12. My jsme ty holky (Piňakoláda)
13. Klop, klop do obločka (Patrícia Čepcová)
14. Pojď si dát ploužák (Šlágr Band)
15. Návraty (Elekroband)
16. Tak jsme tady (Frankie Zhyrnov)
17. Já jsem tvá holka (Veronika Vačkářová)
18. Noc tancuje v nás (Akropola)
19. To velké štěstí (Jana Peterková a Karel Hegner)
20. Chtěl bych ti dát teď mnohem víc (Legendy se vrací)
21. Já to nudě nandám (Duo Adamis)
22. Mexické dievča (Kortina)
23. Slovenská zem (Martin Jakubec)
24. Muzikantské nebe (Zdeněk "Mendoš" Formančík)
25. Dalmatin (Václav Žákovec a Anna Volínová)
26. Spomienka na dětstvo (Duo Rytmus)
Dojeďte k nám na Moravu (Olga Baričičová a Miro Mordych)
27. Zvony (Marcel Zmožek)
28. Mám tě rád (Jamm Bond)
29. Něžné konvalinky (Pardubická šestka)
30. Naše mamy majú krídla (Vladimír Čečot)