Black Band

8. září 2015 v 16:58 |  České země a Slovensko

Vypráví se u nás půvabná historka, jak kamarádka mojí babičky kdysi v minulém století šla na velmi časnou novoroční procházku. U cesty uviděla svého křestního kmotra, jak se tam nedůstojně válí unaven po silvestrovské oslavě a se slovy "kmotříčku, kmotříčku, já vám pomůžu" ho tahala z příkopu. Proč jsem si na ni vzpomněla právě teď? Protože Peter Paulík ze skupiny Black Band mi připomíná mého kmotříčka. Když Peter zrovna nezpívá a nehraje na kytaru, nebo jinde nepracuje, moderuje v televizi Šlágr Písničky na přání nebo jiné pořady.


Dalšími členy této slovenské kapely jsou Jana Apolenová (zpěv), Pavel Kurhajec (klávesové nástroje, kytara, zpěv) a jejich velitel Peter Apolen (saxofon, klávesové nástroje, zpěv). Nedávno jsem si koupila všechna jejich CD, ježto jsem se usnesla, že hlasy těch zpěváků jsou pro mě fascinující. Začalo to, když jsem uslyšela "tu no llores mi querida, tu no llores por favor". Španělština je hudba pro mé uši. A ten pán to umí přednést tak dojemně... Zpočátku jsem si nemohla zapamatovat jeho jméno, tak jsem mu dala přezdívku. Pokud chce někdo hovořit, když on v televizi zpívá, říkám: "Tiše! Krahujec pěje."


Nyní si rozšíříme své obzory a přečteme si něco ve slovenštině. Sice už to není úplně pravda, ale donedávna to tak bývalo: "Korene vojenskej hudby v Bratislave siahajú až do začiatku 19. storočia, kedy na území mesta pôsobila Hudba Cisárskeho a kráľovského 72. pešieho pluku. Funkcia vojenskej hudby sa za celých takmer 200 rokov nezmenili. V prvom rade to bolo a je zabezpečenie vojenských protokolárnych aktivít - vojenské nástupy, slávnostné zhromaždenia, pietne akty kladenia vencov, výchovné koncerty a vo všeobecnosti reprezentujú armádu na verejnosti. V roku 1993 sa Vojenská hudba Ozobrojených síl SR Bratislava stala aj hudbou prezidenta SR a odvtedy je neoddeliteľnou súčasťou slávnostných ceremoniálov prezidenta Slovenskej republiky a ním prijímaných predstaviteľov štátov a vlád a ďalších ústavných právomocí. Vojenskej hudbe OS SR Bratislava velí a diriguje major Peter Apolen." (http://letiskopresov.mil.sk/)

 


Komentáře

1 Hudobník Hudobník | Web | 8. září 2015 v 22:57 | Reagovat

Super, pekná hudba, ďakujem za tip :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama