Říjen 2015

Jean Frankfurter

28. října 2015 v 12:23 Kdo je...

Erich Ließmann (*1948) studoval hudbu a germanistiku na vysoké škole ve svém rodném městě Frankfurtu nad Mohanem (spolková země Hessensko). Během této doby byl také aktivním hudebníkem v různých skupinách, např. The Raves, The Soul Set. Původně však chtěl být klavírním virtuosem "v naději, že ho tóny jeho hudby přenesou až do důchodu". Od sedmdesátých let pracuje pod jménem Jean Frankfurter. Bylo mu 23 let, měl ženu a malého syna a byl ještě studentem, když napsal německý text k francouzskému hitu Butterfly zpěváka Danyela Gérarda. To ve výsledku přineslo zlatou desku. A nový nábytek do obýváku.

Jean Frankfurter je talentovaný skladatel a producent, který má vynikající čich na talenty nové. Úspěchy a oceněními (Echo, Smago!...) je ověšený jako vánoční stromeček. Svůj domeček má v lázeňském městě Königstein im Taunus. Do roku 2011 spolupracoval převážně s textařkou Irmou Holder, nyní jsou to Kristina Bach, Joachim Horn-Bernges a Tobias Reitz. Při práci se potkal také se jmény jako Erich Offierowski, Bernd Meinunger, Günther Behrle, John Möring a Robert Jung.

Pro nově objevený talent obvykle vypracuje rozsáhlý koncept dalšího vývoje a vezme ho pod svá producentská křídla. Takové štěstí měla např. Helene Fischer. Dnes je jednou z nejúspěšnějších německých zpěvaček. Dalšími umělci, u jejichž začátků J. F. poletoval, byli Patrick Lindner, Stefanie Hertel, Michelle, André Stade, Geschwister Hofmann a Oliver Thomas. Skládal také pro velikány německého šlágru, kterými jsou:

Bata Illic (Michaela), Kastelruther Spatzen (Eine weiße Rose), Andy Borg (Ich brauch' dich jeden Tag), Marianne & Michael (Wann fang denn endlich d' Musi an), Ireen Sheer (Feuer), Die Paldauer (Der erste Tag nach der Ewigkeit), Die Flippers (Komm auf meine Insel), Costa Cordalis (Es stieg ein Engel vom Olymp), Nicole (Der alte Mann und das Meer), Fernando Express (Capitano)...
...a představte si, že složil i Glück und Tränen am Wörthersee pro seriál Ein Schloß am Wörthersee (u nás známý jako Hotel u jezera).


Kollárovci

3. října 2015 v 13:45 ČESKÉ ZEMĚ a SLOVENSKO

Příbuzní mých příbuzných jsou zemědělci z Vysočiny. Ti kluci vypadají a mluví podobně jako Tomáš Klus, a když k nim jedeme pro erteple, vzpomenu si na Kollárovce. Ti mají také rodinný podnik, ale ne s rostlinnou a živočišnou výrobou. Jejich životem je muzika.

Kollárovci z Kolačkova, to jsou bratři Tomáš, Štefan a Marek + bratranec Štefan Repka a kamarád Juliús Michal Hudi. Krásně zpívají a hrají (od roku 1997) především slovenské lidové písně, které v jejich podání dostávají "nový šat, príjemný aj pre tých, ktorí tento žáner nikdy nevyhľadávali". Pozoruhodná je také jejich vlastní tvorba. Nástrojové obsazení kapely tvoří housle, saxofon, cimbál, akordeon, kontrabas a bicí.


Kollárovci spolupracují s organizací nesoucí název "Občianske združenie goralov žijúcich na Spiši", které má ušlechtilé cíle v oblasti lidové kultury: Udržovat a rozšiřovat lidové tradice na Slovensku i v zahraničí. Spolupracovat se státní správou, organizacemi a institucemi s cílem propagovat spišský region a veřejně prezentovat projevy lidového umění na kulturně-společenských setkáních.

Vybrat jednu jejich písničku na ukázku je nesnadná záležitost, asi jako když jsem tuhle v obchodě stála před pultem s karamelkami... Nuže, poslechnemě si třeba lidovou skladbu v mafiánském kabátku - to dělají ty černé brýle -, jejíž děj by se mohl odehrávat na slovenském venkově stejně jako někde v quartiere spagnolo v Neapoli. Kollárovci, to je vážně pastva pro oči. ... Pro uši (!) jsem chtěla říct. A odvažuji se tvrdit, že jejich CD/DVD Moj život je muzika je dokonalé. Obsahuje lidové písně i vlastní tvorbu, pod kterou je podepsán Štefan Repka (moc šikovný Štefan :-), klipy jsou promyšlené, mají příběh... Už jsem říkala, že je to dokonalé?