Kollárovci

3. října 2015 v 13:45 |  ČESKÉ ZEMĚ a SLOVENSKO

Příbuzní mých příbuzných jsou zemědělci z Vysočiny. Ti kluci vypadají a mluví podobně jako Tomáš Klus, a když k nim jedeme pro erteple, vzpomenu si na Kollárovce. Ti mají také rodinný podnik, ale ne s rostlinnou a živočišnou výrobou. Jejich životem je muzika.

Kollárovci z Kolačkova, to jsou bratři Tomáš, Štefan a Marek + bratranec Štefan Repka a kamarád Juliús Michal Hudi. Krásně zpívají a hrají (od roku 1997) především slovenské lidové písně, které v jejich podání dostávají "nový šat, príjemný aj pre tých, ktorí tento žáner nikdy nevyhľadávali". Pozoruhodná je také jejich vlastní tvorba. Nástrojové obsazení kapely tvoří housle, saxofon, cimbál, akordeon, kontrabas a bicí.


Kollárovci spolupracují s organizací nesoucí název "Občianske združenie goralov žijúcich na Spiši", které má ušlechtilé cíle v oblasti lidové kultury: Udržovat a rozšiřovat lidové tradice na Slovensku i v zahraničí. Spolupracovat se státní správou, organizacemi a institucemi s cílem propagovat spišský region a veřejně prezentovat projevy lidového umění na kulturně-společenských setkáních.

Vybrat jednu jejich písničku na ukázku je nesnadná záležitost, asi jako když jsem tuhle v obchodě stála před pultem s karamelkami... Nuže, poslechnemě si třeba lidovou skladbu v mafiánském kabátku - to dělají ty černé brýle -, jejíž děj by se mohl odehrávat na slovenském venkově stejně jako někde v quartiere spagnolo v Neapoli. Kollárovci, to je vážně pastva pro oči. ... Pro uši (!) jsem chtěla říct. A odvažuji se tvrdit, že jejich CD/DVD Moj život je muzika je dokonalé. Obsahuje lidové písně i vlastní tvorbu, pod kterou je podepsán Štefan Repka (moc šikovný Štefan :-), klipy jsou promyšlené, mají příběh... Už jsem říkala, že je to dokonalé?
 


Komentáře

1 Jedlička J Jedlička J | E-mail | 8. prosince 2015 v 13:15 | Reagovat

Jsem muzikant a vás jako hudební skup.hodnotím .
jedna nejlepší na Šlágru

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama