Květen 2016

Zlatý šlágr 2016

15. května 2016 v 13:56 Zprávy ze Šlágr TV

Přemýšlela jsem, o čem by byl můj příspěvek do Zlatého šlágru. A mohla bych vůbec napsat písničku? Proč ne; když pánbůh dopustí, tak i motyka spustí. Mám ráda humorné písničky jako Čupr kluk nebo Občanka. Ta moje by byla třeba o hasičích, ale nechám to nějaký čas uležet. Vlastní text ještě nemám, jen jsem zatím z němčiny přebásnila tohle:

Jako malý chlapec měl jsem velký sen - stát se hasičem.
Jezdit s rudým autem a modrým majákem - to jsem vážně chtěl.
Vyprávěl mi děd i strýc, že při ohni bejvá hic - ať se rozmyslím.
Já však svoji vizi měl, jinou možnost neviděl - než hasičem být.
Hoří, hoří - hasiči se řítí. Jedou, jedou - ať prší nebo svítí.
Hasí, hasí - žízeň nebo byt, někdy taky pivem - když to musí být.

Je Zlatý šlágr soutěž písniček? To je složitá filozofická otázka, protože když je člověk okouzlen osobností interpreta, bude pravděpodobně hlasovat právě pro něj. Ale aby to bylo spravedlivé, ve druhém a třetím kole se hlasovalo pro více písniček najednou a taky byla ustanovena porota. Letos bylo na začátku 93 písniček. Mě okouzlil třeba... Domček na stráni (Ludovít Kašuba), Hviezda (Duet), Keď more plače láskou (Kortina), Májová polka (Myslivecká kapela Atlas), Maličký kostolík (Heligonkári z Krasňan), Ona je krásná (Miroslav Bílek), Padlí andělé (Martin Braun)...

Marcel Zmožek a jeho Čechoslováci mi připomněli oblíbené hašlerky. Duo Romantika mě přivedlo ke zjištění, že v kredenci nemám žádné Hrníčky s puntíčky, což se musí napravit. Již nějaký čas jsem si pro sebe hudrala, že taťka Alfonz z Dua Jamaha a kapelník pan Apolen z Black Bandu prostě nejsou nikde slyšet. Zlatý šlágr 2016 to napravil. Na první poslech mě rozjařilo Mě víc baví muzika, jak zpívá Renatka Pospíšilová. Na první poslech mě ohromili Veronika a Václav Řihákovi - Proč ta vojna zlá - a to je můj Zlatý šlágr 2016.

Patrick Lindner

2. května 2016 v 14:30 Německo

"Dnes už si neumíme představit, jak by to vypadalo na scéně německého šlágru, kdyby se Patrick Lindner (*1960) na konci osmdesátých let nerozhodl pro pěveckou dráhu."


Patrick pochází z Mnichova, kde se narodil jako Friedrich Günther Raab tatínkovi, který byl zaměstnancem pojišťovny, a mamince, která byla ženou v domácnosti. O hudbu se zajímal už jako dítě. Bral hodiny klavíru, hry na kytaru a herectví. Vyučil se kuchařem a nějaký čas se tomuto povolání věnoval. Potom se přece jen rozhodl pro hudbu. V prvních letech se soustředil výhradně na lidový šlágr, potom se odklonil k modernějším melodiím.

První a nejdůležitější úspěch se dostavil v roce 1989 s titulem Die kloane Tür zum Paradies, se kterým obsadil 2. místo na Grand Prix der Volksmusik. Následovalo mnoho úspěšných písní a desek, které stejně jako jeho první hit pocházely od skladatele Jeana Frankfurtera a textařky Irmy Holder.

Patrick měl i své pořady v televizi, např. Patrick Lindner persönlich, So ein Tag mit guten Freunden nebo Patrick Lindner Show. Objevil se v hostujících výstupech ve vícero německých seriálech: SOKO 5113 nebo Das Traumschiff (Loď snů), a nebyl sám... V seriálu Místo činu jste už mohli vidět Kohouty z Kolína nad Rýnem (s jejich dojemnou písničkou o bezdomovcích) a zpěvačku Helene Fischer.

Účastnil se také německého kola mezinárodní soutěže Eurovision Song Contest 1999 s titulem Ein bisschen Sonne, ein bisschen Regen a obsadil šesté místo. Vyhrál kuchařskou soutěž v pořadu In Teufel´s Küche (V Čertově kuchyni). Vidět jste ho mohli v taneční soutěži Let´s dance v roce 2012 nebo ve filmu Das Musikhotel am Wolfgangsee, kde si zahrál hlavní roli kuchaře.