Srpen 2016

Lisa Stoll

8. srpna 2016 v 11:30 Švýcarsko

Otevřela jsem nedávno regionální měsíčník, který mě informoval, že se nacházíme uprostřed léta, a proto se všude slavilo, slaví a slavit bude. Pořádají se dětské dny, hasičské dny, farmářské dny, dny mužů a otců... taky je sucho... pejskaři jsou strašlivým způsobem neukáznění, nechtějte to vědět, co někteří dopustí... opravují se silnice, staví se tohle a tamto... konají se sportovní utkání... Sigmund Freud varuje před neurózami a nějak to souvisí s krajskými volbami... církev svatá sebere ovečkám oblíbeného kněze a nikdo s tím nic nenadělá... a těch inzerátů a nabídek všeho možného... Než se člověk prolistuje na konec, má z těch zvěstí v hlavě guláš, chtělo by to něco na uklidnění, možná Deutschmeister, žaludeční likér vhodný pro bojiště i zázemí, nebo misku teplého vanilkového pudinku s piškotem a marmelá- moment! Co je to za fotku u posledního článku?! Děvče s alpským rohem. To je přece Lisa Stoll! Kde se tady vzala? A je to vážně ona? Chvíli mi trvá, než z textu psaného mrňavým písmem tu informaci dostanu. Je to ona. Přijede do sousedního města, aby vystoupila na koncertě s názvem Kontrasty, při kterém zazní skladby v aranžmá pro akordeon (hraje Jitka Baštová), loutnu (Jindřich Macek) a alpský roh (3,4 m dlouhý). Zajímavostí koncertu jsou prý originální kompozice napsané pro netradiční souznění nástrojů. ...Tak jsem tam šla, sedla si na lavičku na nádvoří zámku a poslouchala...


Lisa Stoll (*1996) pochází z kantonu Schaffhausen, což je nejsevernější oblast Švýcarska na hranici s Německem a úřední řečí je zde němčina. Její hudební dráha začala v šesti letech při hře na flétnu. O dva roky později se přidal kornet (taková malá trumpetka) a v deseti letech alpský roh, který jí kdosi daroval. Zvuk tohoto nástroje ji fascinoval natolik, že za krátkou dobu dosáhla vysoké úrovně hraní. První úspěch oslavila v jedenácti letech, když v září 2007 při východošvýcarské soutěži sólistů a sborů v Sirnachu zvítězila ve hře na kornet. Působila také v několika kapelách (Bürgermusik Trasadingen, Posaunenchor Hallau, Stadtharmonie Schaffhausen).

V srpnu 2008 vyhrála cenu poroty s vlastní skladbou s'Vreni vom Dorf na švýcarské folklórní soutěži pro mladé muzikanty. A rok 2009 přinesl ještě mnohem víc! V únoru poprvé vystoupila v televizi. V září se účastnila soutěže mladých talentů v Musikantenstadlu se skladbou Tanz der Kühe. Diváci ji odměnili prvním místem a účastí v silvestrovském finále, které také vyhrála. V prosinci vyšlo její první album Alphorn-Liebe.

Nahrála čtyři CD a je hostem na CD bratrů Floriana a Seppli, kteří si kdysi také odnesli první cenu ze soutěže v Musikantenstadlu. Koncertovala i v Rakousku, Německu, Velké Británii, Dubaji, Kuvajtu nebo Číně. V ČR vystupovala poprvé v roce 2015 spolu s Jindřichem Mackem a Jitkou Baštovou. Kromě toho, že byla obdařena velkou porcí talentu, má štěstí na vynikající učitele. Dosud vystupovala v kroji, ale skladby z nejnovějšího alba prezentuje v modernějších šatech. Její rodiče mají hospodářství se čtyřiceti kravami a Lisa jim pomáhá tak často, jak je to možné, protože vyrazit s traktorem na pole je ten nejlepší odpočinek.